4| 3354 |08.01.2022 НОВИНИ

Григор отпадна преди финала в Мелбърн

.
Григор Димитров
Поставеният под №3 Григор Димитров приключи участието си на тенис турнира в Мелбърн (Авл) на 1/2-финалите. Първата ракета на България (№28 в света) отстъпи с 5:7, 6:7 (9) пред квалификанта Максим Креси (САЩ), продължаващ сензационното си представяне в надпреварата от категория ”АТР 250”.

24-годишният американец, роден във Франция, демонстрира изумителен сервис и страхотна тактическа подготовка. Заемащият 112-о място в ранглистата Креси пласира 18 аса и отрази хладнокръвно всички 5 точки за пробив, които даде в мача.

Същевременно той реализира още първия открил му се брейкбол. Възможността за него дойде в 12-ия гейм на първата част, когато Димитров поведе с 15:0, но след това загуби четири поредни разигравания и изостана с 0-1 сета след 43 минути игра на централния корт "Род Лейвър Арина".

Във II сет Григор продължи да играе стабилно и агресивно, но и продължи да среща още по-стабилната защита на своя съперник. В 8-ия гейм на втората част 30-годишният българин спаси точка за пробив, а в 9-ия за първи път стигна до такава, но не можа да се възползва и съперникът му измъкна подаването си след пет преминавания през равенство.

Следващият сервис гейм на Креси продължи над 13 минути и премина осем пъти през равенство, като Димитров пропусна нови 4 шанса за пробив. В неизбежния тайбрек хасковлията поведе с минипробив за 1:0, но веднага допусна двойна грешка. Смяната на полетата дойде при 3:3, а от другата страна на мрежата Григор стигна до три поредни сетбола при 6:3.

Само че загуби и двата си сервиса и позволи на съперника си да изравни със своя 18-и ас в мача и веднага да стигне до първия си мачбол. Българинът го отрази по феноменален начин с подсечен бекхенд, но загуби следващото разиграване след разменени 22 удара. Димитров спаси и втория мачбол със смайващ минаващ форхенд, а след това със свой сервис отрази и третата възможност пред Креси да затвори двубоя, което доведе до трета смяна на полетата при 9:9.

Това обаче се оказа последната спечелена точка от нашия тенисист, след като американецът се възползва от четвъртия си мачбол и го материализира след 2:04 ч. битка.