Григор Здравков пред Фрог: Смятат се фасовете в някои кошчета, така контрабандата на цигари е 6%
- Г-н Здравков, изследване сочи, че контрабандата на цигари е паднала на 6%. Възможно ли е това, при положение, че който и да отиде на пазара, може да си купи нелегални папируси?
- Първо-това изследване се провежда всяка година и никога не се публикува изцяло. Правят се само презентации. Не може да се намери никъде в интернет. Изследването дава само малка част от контрабандното потребление не само у нас, но и в Европа като цяло. Ние, обаче сме го побългарили. Фирмата, която го прави за страната ни е българска.
- Защо казвате, че е побългарено?
- Когато провериш в кошчетата на столичния бул. „Витоша” за фасове, контрабандата ще ти е 0 %. Ако, обаче се разровиш в циганските гета, там тя ще е 99 %. В това е и големият недостатък на тази методология. Въпросното изследване не отчита контрабандното потребление на цигари в ромските гета.
- Наистина ли се търси в кошчетата, за да се изкара тази статистика?
- Да, наистина се проверяват кошчетата. Ако някой, обаче пуши контрабандни цигари вкъщи или в офиса, да речем, тогава фасовете обикновено се изхвърлят в найлонови пликове. Това количество няма как са се отчете. То по никакъв начин не може да се отчете. Има и нещо друго-не може в държава, в която се обмитяват по-малко цигари, в сравнение с предходни години да се получат тези стойности.
- Бихте ли ни дали конкретни данни?
- През 2016 г. са обмитени 13, 834 млрд. къса, а през 2017 г. 13, 705 млрд. Агенция „Митници” дори е хванала по-малко контрабандни папируси. И тук ще подкрепя думите си с конкретика. През 2016 г. са хванати 44, 5 млн. къса, което е 4 камиона и половина. През 2017 г. са хванати 37 млн. къса, което е под 4 камиона. Не може при тези показатели да има намаляваща контрабанда. Цифрите сочат, че по-драстичен е спадът от заловен нарязан тютюн, от който в страната се произвеждат контрабандни цигари. През 2016 г. са хванати 52 тона, докато през 2017 г. –само 16 тона. Това е 4 пъти по-малко.
- Има ли промяна в потреблението на цигари?
- Потреблението на цигари у нас между, 2002 и 2009 г. е над 20 млрд. къса цигари. А от тогава досега е между 11 и 14 млрд къса цигари. Независимо колко хора са се отказали да пушат и колко са емигрирали, едни 6 млрд. къса цигари ги няма. В противен случай излиза, че 30 процента от пушачите са отказали цигарите.
- Не е ли възможно?
- Не, от МЗ взимат мерки в тази посока, но ведомството отчита, че едва 1,5 % са се отказали, не повече. Ние сме втората най-пушеща нация в Европа след Гърция. Това не го казвам аз, а ЕС. Освен това сме и с най-ниска по години граница на пушачи, което значи, че и децата захапват цигарата.
- Защо тогава се представят данни от изследване, което няма нищо общо с реалността?
- Целта е да покажем, че сме готови за Шенген, както и че се борим незаконния трафик. Забелязва се драстичен спад в обмитените късове цигари по времето на ГЕРБ, в сравнение с другите акцизни стоки. Не забравяйте, че голяма част от цигарите се продават от роми, а те съставляват основната част от купените гласове по време на избори.
- Има ли нови тенденции в трафика на наркотици?
- Анализи на агенция „Митници” сочат , че от 2 години България се превърна в транзитна страна за марихуана към Франция, Холандия и Германия. След като италианските власти затегнаха граничният контрол заради трафика на хора, албанците предпочетоха да използват пътя през България за да пласират трева на Запад.
- Управляващите от години се хвалят, че са преборили контрабандата. Защо няма нито един задържан и уличен контрабандист?
- Защото са им приятели.
Интерю на Катя Илиева
Снимки:
1. Графика на обмитените цигари през годините
2. Контрабандните цигари вече се продават в пликче, а не в кутия
Моля, подкрепете ни.