Реклама / Ads
2| 2606 |27.11.2024 НОВИНИ

"Грийнпийс": ТЕЦ "Марица 3" трови Димитровград

.
ТЕЦ „Марица 3"
ТЕЦ „Марица 3" е основен източник на замърсяването на въздуха със серен диоксид в Димитровград. Когато централата работи, средната концентрация на този замърсител е близо два пъти по-висока, отколкото при изключени мощности. Това съобщиха от "Грийнпийс" по повод нов научен доклад, изготвен от изследователските лаборатории на природозащитната организация в университета на Екзитър, Великобритания.
 

 Анализът се базира на официални данни от 2023 г. за качеството на въздуха от измервателната станция „Раковски" в центъра на Димитровград, както и на данни за силата и посоката на ветровете.

 

ТЕЦ „Марица 3“ е била в експлоатация спорадично през 2023 г., като се наблюдават значителни разлики в концентрациите на серен диоксид в атмосферния въздух в зависимост от това дали централата е работила или не е работила. По време на работа на централата са отчетени 90% от 50-те най-високи часови концентрации на серен диоксид и 83% от 100-те най-високи стойности.

 

„Анализът потвърди това, което жителите на града знаят от години - свързваната с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ „Марица 3" трови въздуха на Димитровград. Данните разбиват на пух и прах твърдението на централата, че някой друг е виновен за токсичния въздух. Редица институции се оказаха безсилни да предотвратят продължаващото замърсяване, въпреки солидните доказателства, че централата не може да работи, без да нарушава закона. Докога печалбите на един хроничен замърсител ще бъдат по-важни от здравето на хората и спазването на законите?", пита Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия" в „Грийнпийс" – България.

 

От "Грийнпийс" припомнят, че ТЕЦ „Марица 3" дълго време беше в студен резерв и възобнови работа през пролетта на 2021 г., когато цените на енергията около възстановяването след пандемията, а впоследствие стимулирано от руската инвазия в Украйна, направи закратко въглищното производство икономически изгодно. В този период Димитровград стана обект на чести обгазявания със серен диоксид. За две години и половина бяха регистрирани 62 превишения на нормите, като ТЕЦ „Марица 3" е работила в 59 от тези случаи.

През пролетта на 2022 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково установи редица нарушения и затвори принудително централата. Ръководството обжалва незабавното изпълнение на мярката и съдът ѝ позволи да работи по време на делото. На 26 ноември тази година съдът проведе заседание, на което разгледа експертиза за състоянието на централата и връзката ѝ със замърсяването в Димитровград.

 

Основните констатации от проучването включват:

 

● Средната концентрация на SO2 по време на работа (26,9 μg/m3) е 1,8 пъти по-висока от тази по време на неактивност (15,3 μg/m3).

● Среднодневната концентрация на SO2 често е превишавала 40 μg/m3, което е над препоръчителната стойност на Световната здравна организация (СЗО) за 24-часова средна концентрация.

● Най-високите концентрации на SO2 са се наблюдавали много по-често, когато „Марица 3 е работила (и през 24-те часа след работата). По време на работа са отчетени 90% от 50-те най-високи часови концентрации на SO2 и 83% от 100-те най-високи стойности.

● Разликите в концентрациите на SO2 между периодите на работа и периодите на неработене не са били обусловени от характера на вятъра в тези периоди, а вероятно са били резултат от разлики в емисиите на SO2.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2401 |27.11.2024 Шести опит за избор на председател на Народното събрание . 1| 2427 |26.11.2024 Израел одобри споразумение за прекратяване на огъня с "Хизбула" в Ливан . 6| 2666 |26.11.2024 В Шенген сме! Комисар Йохансон гърми шампанско за България и Румъния . 1| 2749 |26.11.2024 Криминален експерт: Охранителите в моловете трябва да имат травматичен пистолет или тейзър

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads