Хакери източват милиони от сметки на големи български компании
А в световен мащаб престъпници са източили от фирмените сметки суми за над 1 трилион долара. Това обясни пред Нова телевизия Явор Колев, началник на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП.
Достатъчно е компютърът на счетоводител да бъде заразен с вирус, за да се промени номера на банкова сметка, към която се насочват преводите, извършвани от фирмата. Това става с помощта на „мулета”. „Мулето е човекът, който открива банкова сметка, по която се превеждат парите и неговата роля е да разкъса връзката между организаторите на престъпната дейност и жертвата, което затруднява полицията в проследяването на парите. Едните мулета се набират чрез сайтове за обяви на работа, които след като получат парите ги превеждат в съответните сметки, а за „услугата” получават между 3 и 5% от сумата. Другият тип мулета са хора с нисък социален статус и бивши затворници, наемани от местни организирани престъпни групи”, обясни Колев.
При мащабна операция на ГДБОП са идентифицирани 112 финансови мулета, започнали са разследвания заедно с партньорски служби от Европейския съюз и САЩ. До момента са предотвратени щети за 500 хил. евро.
По време на операцията са предотвратени щети за около половин милиард лева за български компании. Възстановени са само за два дни три милиона на корейска компания. А общо щетите от киберперстъпността са за над 1000 млрд. долара, посочи Явор Колев.
Той изрази загриженост по отношение на спазването на определени правила, като използването на стерилен компютър и лицензирана операционна система, за да бъдат предотвратени подобни киберпрестъпления. Като втори проблем Колев посочи липсата на достатъчно специалисти, подготвени да предотвратяват кибер атаки, което според него е проблем на българското образование.
Моля, подкрепете ни.