Реклама / Ads
1| 4553 |01.10.2024 НОВИНИ

Хиновски: България получава още независимост с терминала в Александруполис

.
Иван Хиновски Източник: БГНЕС
Въпреки забавяното с 10 години пускане на терминала, той силно ще промени газовия пазар, защото "България получава още един крак на независимост".
 

Това каза експертът от Български енергиен и минен форум Иван Хиновски в ефира на БНР.

 

България има 20% собственост в газовия терминал Александруполис.







"Досега импортите на газ минаваха през чужди терминали, вече имаме собственост. Газовата независимост на България нараства с дела, който имаме в този терминал. Това ще промени цената, защото течният газ в миксовете в Европа и света започва да получава все по-голям дял, внос през терминали. Тръбният газ, които приемахме като евтин, се измества на по-заден план заради изключването на Русия от газовата политика на Европа", коментира Иван Хиновски.

 

И допълни, че през Турски поток около 90% е руски газ, а Турция умело успява да го миксира и да го продава като турски.


"В момента енергийната ни система е в тежко положение и взимаме ток от Румъния и Гърция, за компенсиране на фотоволтаиците след 17 часа и няма енергия, която да балансира вечерния връх", посочи енергийният експерт.


Като некадърност и голяма грешка той оцени пропуска на България през 2017 – 2018 г. да кандидатства, като всички страни с въглища, по механизма за капацитет. Това са направили Полша, Гърция, Чехия, а "България проспа момента - върха на некадърността".

 

Хиновски предупреди, че всяка помощ от бюджета за Мариците и "влизаме в процедура на санкции".

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3243 |07.12.2022 Хиновски: Някой в България има интерес да зависим от ”Газпром“. . 2| 19463 |12.10.2022 Иван Хиновски: Газът в България поевтиня, ”Газпром” засече, падна дела на спекулативните доставки . 0| 10419 |19.08.2022 Хиновски: Скоро България ще получи оферта за газ на добра цена от швейцарска компания . 4| 3963 |06.01.2022 Иван Хиновски: 35% може да падне цената на отоплението с азерски газ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads