44|
5853
|24.07.2014
НОВИНИ
И. Христов: Служебното правителство обслужва кръговете, които го монтират
Служебното правителство теоретично подготвя изборите, а практически - обслужва кръговете, които го монтират. Няма да живеем по-добре след оставката на Пламен Орешарски, прогнозира социологът доц. Иво Христов.
Оставката на правителството не решава нищо, добави той пред БНР. Ако трябва да бъда по-аналитичен - това е междинно разрешение на една изкуствено създадена криза, чието начало води от лятото на миналата година и влизане в следваща фаза на политически турболенции. Може да се каже, че очевидно страната беше изкуствено истеризирана в рамките на тази близо една година. Имаше опит тази изкуствено подгрята политическа криза да бъде допълнена със също толкова изкуствена, а може би след това и "естествена" финансова, защо не и икономическа криза, за да се достигне до състояние на относителен дирижиран хаос, който да гарантира идването на един по-твърд режим, който би въвел реда и тишината на територията, заяви социологът.
Върху т.нар. "българска криза" се насложиха два пласта, каза доц. Христов и посочи: Първият е вътрешният - противопоставянето между кръговете около ДПС и БСП и тези около ГЕРБ. На това противоборство обаче се наслагва едно друго - противопоставянето между САЩ и Русия. България се явява периферна страна в този сблъсък, който очевидно американската администрация реши да предприеме в последната година, визирам събитията в Украйна. Нещата ми напомнят на събития с повече от половинвековна давност. Тази логика предопределя и движението на вътрешните български сили и пластове. Очевидно има интерес в България да бъде въведен ред, който да изключи реализацията на някакви проруски интереси, визирам основно "Южен поток", но не само.
Служебното правителство теоретично има задача да подготви изборите, а практически - да обслужва съответните кръгове, които го монтират. Така беше с предишното служебно правителство, предполагам, че така ще бъде и със сегашното. Според Христов след предстоящите избори ще се състави относително "шарен" парламент от 5-6 политически партии. Задължително пак ще трябва да се мине през някаква принудена форма на коалиция, добави мнението си той: Не изключвам явна или неявна коалиция между ГЕРБ и ДПС и също така явна коалиция между ГЕРБ и БСП. Не са изключени нито едното, нито другото, коментира още Иво Христов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads