Хунтата в Мианмар и режимът в Кремъл - заедно за просперираща икономика?
Управляваната от военните държава е разтърсена от марутна криза и въздействието на западните санкции, наложени след преврата в началото на февруари 2021 г. Припомняме, че гражданите на Мианмар осъмнаха под контрола на армията, а кървавите протести среще военната хунта взеха и жертви.
Мианмар е изправен пред социален и икономически колапс. Ходът за приемане на руската платежна система идва в момент, когато все по-изолираната хунта се бори да поддържа валутните си резерви и да стабилизира своята валута и нивото на инфлация. Използването на картите Mir ще позволи директен обмен между валутите рубла и кят.
Стойността на кята беше подложена на нарастващ натиск и повиши цените на храните и горивата, принуждавайки централната банка на Мианмар да отслаби официалната стойност на своята валута и да нареди на компаниите да обменят долари и да забавят плащанията по външни заеми.
Русия обеща да разшири своята платежна система Mir в приятелски страни, тъй като западните санкции се опитват да я изключат от международните финанси заради войната в Украйна. В момента картите се приемат само в няколко държави като Куба, Южна Корея, Турция, Виетнам и няколко бивши съветски републики.
Русия е най-близкият дипломатически съюзник на армията на Мианмар и прие шефа на хунтата като свой гост три пъти след преврата от началото на 2021 г. Русия също достави бойни самолети и бронирани превозни средства на Мианмар, противопоставяйки се на международния натиск да спре доставките на оръжия за хунтата, която според ООН е участвала в престъпления срещу човечеството.
Моля, подкрепете ни.