Япония изстреля първия в света дървен сателит: Революция в космическите технологии /видео/
Първият в света дървен сателит, създаден от японски изследователи, бе успешно изстрелян в космоса, съобщава "Ройтерс". Това е важен тест за използването на дървен материал в космическите изследвания на Луната и Марс.
LignoSat, разработен от университета в Киото и жилищния строител Sumitomo Forestry, ще бъде изпратен до Международната космическа станция в мисия на SpaceX, а след това ще бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята.
Наречен на латинската дума за "дърво", LignoSat е с размер на длан и има за задача да демонстрира потенциала на възобновяемите материали в космическите изследвания. Астронавтът Такао Дои, който изучава човешките дейности в космоса в университета в Киото, подчерта: "С дървен материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим домове и да живеем в космоса завинаги."
Япония разработва сателити от дърво, за да намали космическите отпадъци. В момента около 6000 сателита обикалят около Земята.
С 50-годишен план за засаждане на дървета и изграждане на дървени домове на Луната и Марс, екипът на Дои реши да създаде дървен сателит, сертифициран от НАСА, за да демонстрира, че дървото може да бъде материал за космически цели.
Професорът по горски науки от университета в Киото, Коджи Мурата, посочи, че "самолетите от началото на 1900 г. са направени от дърво", и добави, че "дървен сателит също трябва да е осъществим".
Дървото е по-издръжливо в космоса, тъй като липсата на вода и кислород предотвратява възпламеняване или гниене. Освен това, дървеният сателит минимизира въздействието върху околната среда след края на живота си.
Изведените от експлоатация сателити трябва да навлязат отново в атмосферата, за да не се превърнат в космически отломки. В отличие от металните, дървените сателити просто биха изгорели с по-малко замърсяване, обясни Дои. Той добави, че "металните сателити може да бъдат забранени в бъдеще" и изрази желанието си, ако тестовете на LignoSat се окажат успешни, да го представи на SpaceX.
Изследователите установили, че хоноки — вид магнолиево дърво, традиционно използвано за ножници за мечове, е най-подходящо за космически кораби, след 10-месечен експеримент на борда на Международната космическа станция.
LignoSat е изработен от хоноки чрез традиционна японска занаятчийска техника без използване на винтове или лепило. След като бъде разгърнат, LignoSat ще остане в орбитата в продължение на шест месеца, като електронните му компоненти ще измерват как дървото издържа на екстремната космическа среда, където температурите варират от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути.
Също така, LignoSat ще измерва способността на дървото да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците, което е полезно за приложения като изграждане на центрове за данни, обясни Кенджи Кария. "Може да изглежда остаряло, но дървото всъщност е авангардна технология, тъй като цивилизацията се насочва към Луната и Марс", добави той, подчертавайки, че разширяването в космоса може да даде тласък на дърводобивната индустрия.
Моля, подкрепете ни.