Явор Колев: Хакерите са мощно оръжие в ръцете на престъпници
Това заяви в предаването "Лице в лице" по бТВ Явор Колев, началник на отдел „Компютърни престъпления“ към ГДБОП.
Той призова да не се използва квалификацията „етични хакери“. По думите му това са хора, които се занимават с киберсигурност и допринасят за сигурността на обществото.
Относно коментарите, че заплащането на специалистите по киберсигурност е ниско, а това е демотивиращо, Колев обясни, че в МВР работят огромен брой специалисти, в различни области на борбата с престъпността. Работата им е специфична и трудна. Техния живот е застрашен, занимават се с изключително сложни престъпления, но това са хора, които са изключително мотивирани хора.
НАП беше обект на един грабеж. Това е престъпление, което е извършено от представителите на тази компания, не само аз, но и съдът е убеден в това, както се видя при разглеждането на мерките за неотклонение на обвинените. Тук не става въпрос за изтичане на данни, както се твърди. Данните са били откраднати, взломена е системата на НАП, а данните са откраднати и разпространени.
Всички на конференцията се съгласиха, че наказанието за такива престъпления не може да е до 2 години и до 5 000 лв., както е посочено сега в НК. Не могат да бъдат използвани СРС-та при разследване на киберпрестъпления, защото наказанието е за такъв период, както и други средства, които са допустими, когато наказанието е над 5 години лишаване от свобода, обясни Колев.
Специалистът обясни, че популярно киберпрестъпление е внедряване във фирмена кореспонденция. Много компании споделят, че са жертви на такива атаки. Има и много компании, които установяват кражба в по-късен етап, което затруднява много откриването, както на парите, така и на извършителите. Успяхме 9 милиона долара да успеем да блокираме и възстановим на Швейцарска банка. Необходимо да се инвестира в киберсигурност, бе категоричен Колев.
„Получаваме стотици сигнали за порно отмъщения”, разкри Явор Колев и отбеляза, че е хубаво наличието на обществена нетърпимост към подобен тип действия, какъвто е случая с разпространението на снимки на приятелката на един кандидат-кметовете на София. Той заяви, че в България има осъдени за разпространение на такава информация. Този тип киберотмъщения, при които бивши партньори публикуват интимни видеа на жени, са изключително опасни и техните жертви стават обект на тормоз, изпадат в много тежко състояние и могат да бъдат докарани до самоубийство, заяви Колев. По думите му Интернет не е безопасно място и в това трябва да бъдат възпитавани децата.
.
Моля, подкрепете ни.