Реклама / Ads
4| 2460 |07.10.2024 НОВИНИ

Икономистът Лъчезар Богданов: България е на дъното сред страните с най-ниски инвестиции

.
Главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов Източник: БГНЕС
"Ако има редовно правителство, бюджетът ще се гледа февруари, март, а ако се разпадне НС, вероятно ще се гласува в този порядък с допълнителни програми и конкретните политики с тематично мнозинство ще бъдат пришити към проекта на бюджет на министъра на финансите."
 

Това прогнозира пред БНР главният икономист на Института по пазарна икономика Лъчезар Богданов. Проектът на бюджет на страната трябва да бъде внесен до 31 октомври т. г. в НС.

 

"Последните години нямаме ясно изразено политическо мнозинство. В предишни години каквото излезе от Министерството на финансите се превръщаше в Закон за бюджета, а в последните 3 години НС пренаписва бюджета. Струва ми се в момента е същият сценарий. Идеята е, че нищо важно не може да реши министърът на финансите. Ще направят нещо като базов бюджет, ще предложат мерки да доведат дефицита до 3 %, но без никакви данъчни промени. Интересното ще бъде, след като видим този базов бюджет", коментира Богданов.





Според него предложението на финансовия министър -проекта за бюджет, е цялостната рамка , "за да видим какво се случва с икономиката, с доходите, с инвестициите и накъде вървят трендовете в приходи и разходи, и дали се отварят дефицити, дали има нужда от мерки и оттам нататък се очаква политически сговор".

 

Богданов смята, че няма дебати по икономически политики в предизборната кампания:

 

"Като цяло ми се струва, че икономиката не е в центъра на тази изборна кампания. Инвестициите в България, местните, и чуждите, от доста години са на ниски нива. България е на дъното и една от трите страни с най-ниски инвестиции. Причината е политическа несигурност, която забавя и отлага публичните инвестиции. От друга страна с ПВУ, там има специфика, оказа се че българската администрация на високо политическо ниво и част от частния сектор не могат да работят в режим, за да защитават цялостна програма и навързани проекти, говорим за сложни инвестиционни проекти, обвързани с реформи. Всичко това се оказа трудно за нашата среда."





Икономистът коментира и получаването на пари по ПВУ, "това, което се вижда е, че ще има е пълен отказ от поемане на отговорност".

 

"Плащанията са свързани с мерки и реформи и държавите променят регулаторна рамка и бизнес средата, и недостатъци от образование, инфраструктура, данъчни системи и едновременно се движат инвестиционни проекти. При нас и в двата случая имаме изоставяне. Всеки път като се смени изпълнителната власт, се спира работата по дадена програма и се заменят проекти. Това отнема време и нито се харчат пари, нито се правят реформи", алармира специалистът.

 

По думите му може да се поиска нов конвергентен доклад за еврозоната, но за това има две условия.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2467 |07.10.2024 Над 40% от еврейските общности в Германия са регистрирали случаи на антисемитизъм през последната година . 1| 5736 |07.10.2024 Шофьорите в Испания обявиха серия от протести и стачки за подобряване на трудовите условия . 7| 2646 |07.10.2024 Евгений Кънев: Не може да се вдигат разходи без реформи. Пример - Кения има електронно правителство, ние не . 2| 2446 |07.10.2024 Руски хакери атакуваха сайтове на държавната и общинската власт в Белгия, обвиняват страната в "русофобия"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads