Реклама / Ads
1| 8183 |30.10.2024 НОВИНИ

Икономистът Петър Ганев: Няма да се стигне до замразяване на пенсии и заплати през 2025 г.

.
Петър Ганев
Трябва да се търси някакво общо съгласие, така че да приемем бюджет, а не да влезем в поредна година без бюджет, каквато опасност има. В това е категоричен старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. Според него сегашната ситуация е много близка до тази в двете години, в които нямахме бюджет и влизахме в новата година със стария. По думите му никой няма да спечели от такъв развой на нещата.
 

"Трябва да има някакво съгласие около бюджета, около голямата цел – да не се надхвърлят 3-те процента дефицит. Втората голяма цел в средносрочен план е дефицитът да изчезне", посочи Ганев в интервю за предаването "Преди всички" на БНР. По думите му обаче това означава овладяване на разходите.


Има също поне 4-5 решения на парламента, които трябва да се ревизират, подчерта още той и посочи едно от тези тях – за заплатите на военнослужещите. "Не може при 2% инфлация да вдигнеш 40 или 50% заплата в даден сектор. Това решение трябва да се ревизира с някое по-устойчиво", обясни той.


Другото решение, което според него трябва да се ревизира, е това висшето образование да получи фиксиран минимум процент от БВП. Икономистът определи решението като хаотично.


Петър Ганев обясни, че такива автоматични механизми водят до ръст на разходите с 30-40 и нагоре процента. Според него там трябва да има нормален ръст на средствата, а не извънреден.


Икономистът е на мнение, че няма да се стигне до замразяване на вдигането на заплати и пенсии догодина. Пенсиите трябва да се увеличат по швейцарското правило, без да се излиза от неговите рамки, препоръча той. А по отношение на разходите за персонал в бюджета – трябва да има приоритизиране на определени сектори, където има забавяне.


Петър Ганев смята, че едва ли ще има увеличение на данъци догодина, но ще се наложат непопулярни стъпки.


"Ако се подходи внимателно към разходната част и се ревизират тези решения и имаме нормален ръст на разходите, който отговаря на ръста на приходите, тогава няма да има нужда да се вдигат или да се измислят някакви нови данъци", коментира той. И добави:


"Можем повече да растем, но за това обаче трябват стабилност - някакво правителство с хоризонт, и мерки, но малко по-смели мерки".


Според него еврозоната се приближава. Прогнозите много започнаха да се фокусират към 1 януари 2026 г., отбеляза той.


"Струва ми се, че до края на годината – началото на следващата ще се отвори прозорец, в който изпълняваме критерия".


Днес Институтът ще представи Бяла книга на ИПИ "Отключване на растежа: пътят напред след изборите". В нея има 4 основни раздела – финансите на държавата, човешкият капитал, състоянието на върховенството на правото и конкурентоспособност и икономически растеж.


"Книгата дава основните проблеми и начина на мислене, за да се решат проблемите. На места има и конкретни мерки. Фокусът е нашата визия – какво мислене може да се приложи в управлението, така че да отключим растежа – това е целта", изтъкна Петър Ганев.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 2466 |30.10.2024 Михаил Константинов: Идиоти сме! Дадохме 120 млн. за същия резултат на изборите . 0| 2255 |30.10.2024 Десетки пътища и градове под вода в Испания: Властите обявиха червен код в района на Валенсия . 3| 4247 |30.10.2024 Адвокат Мария Петрова: Акцията на полицията в Онкодиспансера във Враца е акция по сплашване . 0| 2168 |30.10.2024 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в част от м. Гърдова глава и кв. „Център“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads