Реклама / Ads
9| 10726 |18.12.2024 НОВИНИ

За да има за помощи на земеделците, този път кабинетът ще реже не инвитро процедурите, а парите за наука

.
Напрежение сред учените в системата на БАН заради решение на кабинета да пренасочи близо 34 милиона лева към фонд „Земеделие“.
 

Част от учените ще останат без заплати и средства за научни изследвания.

 

Със загубата на тези средства качеството на работа ще спадне, казват учените от Института за молекулярна биология към БАН.

 

След като кабинетът вече опита да отреже парите за инвитро процедури и да ги препрати към земеделците, но не успя, вероятно сега прави същия опит, само че с науката.

 

„Най-вероятно ще има загуба и на кадри, които са висококвалифицирани“, обясни гл. асистент Радослав Александров - учен в института по молекулярна биология, БАН, предаде bTV.

 
„Основната част от парите отиват именно да поддържаме апаратите, материалите, техниката“, каза доктор Александър Атамин - учен в Института по молекулярна биология, БАН.

 

Координаторите на националните изследователски инфраструктури изпратиха отворено писмо до институциите. И предупреждават, че освен загуба на специалисти - орязаното финансиране ще е удар върху въвеждането на иновации в науката, което е приоритет в другите европейски държави.

 

Това ще доведе до трайни и сериозни последствия като:

 

- Нанасяне на силен удар върху иновационния капацитет
- Разширяване на пропастта между нас и останалите страни-членки на ЕС
- Невъзможност за изпълнение на планирани дейности за модернизация
- Загуба на висококвалифицирани специалисти и учени
  

„Това не са пари, които ние не сме изхарчили. Това са парите, които трябва да се дадат декември месец, за да могат да работят инфраструктурите. Всички проекти, които се изпълняват, ще бъдат забавени“, заяви доц. Стойно Стойнов - координатор на център за съвместна микроскопия.

 

Заради проблема с парите първите оставки сред учените вече са факт.

 

„По моя груба преценка около 50% от хората ще бъдат застрашени. Това означава, че ще има голямо изоставане в областта, изоставане от европейските инфраструктури“, смята проф. Кирил Симов - координатор на инфраструктура за българското езиково и културно наследство.

 

Образователното министерство отново ще инициира предложение средствата да бъдат платени на висшите училища и научните организации“ „В случай, че подобно предложение бъде подкрепено, МОН има готовност веднага да предостави средствата на бенефициентите, така че те да постъпят по сметките им преди Нова година.“

 

От ведомството обясниха за bTV, че общата сума по тази стратегия за 2024 г. е била около 100 милиона лева, от които до октомври са усвоени 70 процента.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 2480 |18.12.2024 Социолог: Приемането ни в Шенген е едно от най-положителните събития за българите през 2024 г. . 8| 3783 |18.12.2024 Екшън до НДК: Задържаха мъж с наркотици, полицай е ранен . 12| 2735 |18.12.2024 Филип Димитров: Западът закъсня да промяни нагласата си към Русия, ухажваше носители на руски интереси . 8| 2951 |18.12.2024 КЕВР обясни защо токът ще поскъпне от 1 януари

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads