Индия - на косъм от исторически пробив в космоса
Индия и Русия бяха в дива надпревара за южния полюс на Луната, но преди броени дни опита на Москва да кацне първа там се увенча с неуспех, след като Луна - 25 се разби.
Космическият кораб с орбитален апарат, спускаем апарат и марсоход излетя на 14 юли от космическия център Шрихарикота в Южна Индия. След като кацне на Луната и прахът се утаи, шестколесният марсоход ще изпълзи от вътрешността на "Чандраян - 3" и ще направи обиколка около скалите и кратерите на лунната повъхрност, събирайки важни данни и изображения, които да бъдат изпратени до спускаемия модул, който ще ги предаде на орбитален апарат, който да изпрати на Земята.
Една от основните цели на "Чандраян - 3" е да търси лед на водна основа, който според учените може да направи заселване на Луната възможно в бъдеще. Ако успее, това ще бъде и едва четвъртата държава, постигнала меко кацане на Луната - САЩ, бившия Съветски съюз и Китай са кацали близо до екватора.
Датата на кацане е внимателно подбрана, за да съвпадне с началото на лунния ден (един ден на Луната се равнява на 14 дни на Земята), тъй като батериите на спускаемия модул и марсохода ще се нуждаят от слънчева светлина, за да могат да се зареждат и функционират. Все още не е ясно дали след като настъпи нощта, апаратът ще успее да заработи отново на следващия лунен ден.
През 2019 г. Индия се опита да приземи своя "Чандраян - 2" близо до южния полюс, но без успех, след като корабът се разби на лунната повърхност.
Моля, подкрепете ни.