Инсталация с поглед в миналото и мисли за бъдещето на мястото на бившия мавзолей

Красимир Терзиев е художник и изследовател. Oт 2009 г. е университетски преподавател по дигитални изкуства. В периода 2008-2011 г. е докторант по Културна антропология във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където работи върху изследване на културните ефекти на новите медии.
„Този проект започва като инициатива на Столичната община преди повече от 3 години, когато са получени 8 проектни предложения за това място. Журито избра проекта на Красимир Терзиев. София има нужда от повече изкуство в градска среда и подобни творби имат ролята не само символно заради мястото, на което се намират, да провокират и да ни карат да се замислим”, заяви заместник-кметът по културата, спорта и образованието Яна Генова, предаде NOVA.
Идеята на художника Красимир Терзиев е да се развие място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието, да помисли за минали събития, с визия за бъдещето.
"Идеята на произведението е свързана с мястото, на което е разположено. Изречението е плод на тревога. То може да ни накара да се замислим за бъдещето и миналото", посочи авторът на инсталацията. На въпрос за изпуснатите запетаи, Красимир Терзиев отговори, че това е направено умишлено.
По подобие на художествената реч, в която се допуска авторът да се освободи от граматиката и в името на по-музикален израз, и тук са изпуснати запетаите. "Много съвременни поети и писатели използват този принцип", коментира също Терзиев.
Творбата е избрана през 2022 г. във второто издание на Програма „Навън“ на Столичната община сред осем други предложения. Проектът е гласуван и от Столичния общински съвет след обществено обсъждане с граждани и представители на културната общност.
Моля, подкрепете ни.





