5| 4750 |13.07.2024 НОВИНИ

Исторически успех: България е европейски шампион по волейбол за жени до 18 години

.
Шампионки
Националният отбор на България по волейбол за жени до 18 години е новият европейски шампион в това направление, след като надигра Белгия с резултат 3:0 гейма (25:15, 28:18, 28:26) в зала „Поливалент“ в румънския град Блаж, предаде Гонг.бг.

В първите два гейма младите "лъвици" бяха абсолютно безапелационни и набързо взеха отлична преднина. В третата част белгийките изравниха играта и в края дадоха сериозен отпор на нашите момичета, които за секунда не се отказаха и затвориха чисто мача с 3:0 и по този наин завоюваха голямата титла и златните медали.

Съботният финал бе първи за България при подрастващите в женското направление от 42 години насам. За последно българките участваха в битка за златото на Европейското първенство за девойки до 20 години през 1982-а година, когато завоюваме среброто. Сега, обаче, пренаписахме историята и за първи път стъпи на върха на европейкия волейбол.

Момичетата на Антонина Зетова завършиха на второ място в своята група с 6 победи и 1 загуба. На полуфиналите младите „лъвици“ надвиха Италия с 3:2 гейма в изключително драматичен мач. Белгийките също завършиха на второ място в своята група само с едно поражение. На полуфиналите те елиминираха Полша с 3:1 гейма.