Историческо решение на Еврокомисията: Предлага започване на преговори с Украйна и Молдова за членство в ЕС веднага
Според събеседници на FT Европейската комисия иска да избърза преди ротационното председателство на ЕС на Унгария, чието ръководство се опитва да саботира помощта за Украйна.
"Европейската комисия ще обяви в петък, че Украйна вече е изпълнила останалите неизпълнени критерии по отношение на антикорупционните мерки, ограниченията върху политическото лобиране, правилата за деклариране на имуществото на длъжностни лица и защитата на малцинствените езици", прогнозира Financial Times.
"Комисията иска да започне официални преговори с Киев и Кишинев възможно най-скоро, още този месец, за да изпрати и на двете страни положителен сигнал относно надеждите им за присъединяване към ЕС", обяснява FT.
Украйна подаде официална молба за присъединяване към ЕС веднага след пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., а още в началото на лятото тя, а в същото време и Молдова, получиха от ЕС официалния статут на страни кандидатки за приемане в съюза.
Премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че Европейската комисия подкрепя началото на преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС, тъй като Киев е изпълнил четири допълнителни стъпки на реформи, необходими за започване на преговори и продължава да работи за присъединяване към блока.
"Сега очакваме следващата стъпка от нашите европейски партньори - началото на преговорите за членство в Европейския съюз този месец", написа Шмигал в телеграм канала.
Както съобщава Интерфакс-Украйна, позовавайки се на високопоставен европейски дипломат, Европейската комисия е дала положителна оценка на изпълнението на Украйна на изискванията, необходими за започване на преговори за присъединяване към ЕС.
Според събеседника на агенцията това ще бъде последвано от дискусия със страните-членки на ЕС, по време на която Унгария може да се противопостави на решението за започване на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС с аргумента, че проблемът с националните малцинства не е решен.
Стартирането на преговори за присъединяване само по себе си не означава бързо приемане в ЕС, нито дори гарантирано приемане. Напредъкът и продължителността на преговорите зависят както от напредъка на реформите в страната кандидатка, така и от политическата воля на страните от ЕС.
Миналия декември председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обяви решението за започване на преговори за членство в ЕС с Украйна и Молдова и предоставяне на статут на кандидатка на Грузия.
През октомври гражданите на Молдова трябва да гласуват за поправка в конституцията на страната, за да закрепят стремежите й да стане член на Европейския съюз.
Моля, подкрепете ни.