Южна Корея има амбицията да кацне на Марс до 2045 г. и да похарчи 72 млрд. долара за изследване на космоса
Той присъства на церемонията по откриването на първата космическа агенция в страната.
Корейската аерокосмическа администрация (KASA) ще ръководи "космическата икономика" на страната със стотици фирми и предприятия, работещи за катапултиране на Южна Корея в редиците на петте най-големи космически сили в света, отбеляза той.
Президентът изтъкна, че KASA ще постави началото на нова космическа ера чрез култивиране на експерти, като същевременно интензивно насърчава екосистемата на космическата индустрия и подкрепя предизвикателни и иновативни научноизследователски и развойни дейности.
Южна Корея стана седмата страна, която притежава местна космическа ракета-носител и технология за разработване на сателити с изстрелването на ракетата Nuri през май миналата година, която изведе търговски сателит в орбита.
Агенцията си поставя за цел да рационализира политиката и функциите за развитие, споделени между различни правителствени министерства, и ще включи в структурата си института за аерокосмически изследвания, който разработи Nuri и неговите предшественици на космически ракети-носители.
Моля, подкрепете ни.