ЮНЕСКО стартира уникален проект в България
Мегапроектът на Национален научен експедиционен клуб (ННЕК) ЮНЕСКО-България, под патронажа на евродепутата Момчил Неков, стартира на 10 октомври в община Тутракан. „Приятели на българските съкровища 2016 – 2020“ предвижда в рамките на пет години да бъде проучено всяко кътче на страната ни. До края на 2016 г. това е планувано се случи в над 10 общини, сред които Дряново, Враца, Брацигово, Тутракан, Божурище, Димитровград, Белоградчик, Ивайловград, Добрич и Каварна. През 2017 г. се очаква да бъдат проучени други 50 общини; през 2018 г. – 70, през 2019 г. - още 70 и през 2020 г. – 58 общини.
„Приятели на българските съкровища 2016 – 2020“ ще бъде реализиран основно чрез млади изследователи, които желаят да се занимават професионално с наука в различни области като история, археология, културология, етнология, изкуствоведство и др. Проектът предвижда участието на над 1200 младежи в доброволните проучвателни мисии. Съвместно с евродепутата Момчил Неков и неговия екип те ще обикалят страната, за да съберат и систематизират информация за културно-историческото и природното ни наследство – исторически, археологически и етнографски музеи и обекти, природни резервати, защитени растителни и животински видове и мн. др. Крайният резултат ще бъде пълна дигитализация на културните и природни обекти в страната.
Огромното количество информация, събрана в следващите 5 години, ще бъде представена в специално създаден сайт на български и английски език, с вградени плейъри за видео материали, търсачка и форум. „По този начин ще стимулираме туризма и поминъка в много общини. Също така, културните и творчески индустрии в момента се развиват, а те са предпоставка за създаване на устойчиви и квалифицирани работни места. Неотдавна полският град Вроцлав дигитализира културното си наследство и само за година туристическия поток там се покачи с над 30%. А чрез проекта на ННЕК ЮНЕСКО „Приятели на българските съкровища 2016 – 2020“ това ще се случи в национален мащаб у нас! Така ще бъде даден шанс на студенти и млади учени да се занимават професионално със специалността си и да придобият практика. С това патриотично дело целим и да покажем на света нашето неповторимо наследство, да съхраним националната си гордост, да запазим родовата памет за бъдещите поколения и да формираме силно гражданско чувство към историята и културата на нашата родина“, коментира патронът на проекта – евродепутатът и член на Комисията по култура и образование в ЕП Момчил Неков.
Моля, подкрепете ни.