Юрий Асланов за Фрог: Управляващите може да използват натиск за изборни успехи
Очакваха се нови играчи в политиката да се появят като Слави Трифонов, Мая Манолова и президентът Румен Радев да направи партия. Тези слухове не станаха реалност, затова част от хората припознаха БСП като инструмент за протестно-наказателен вот и започнаха да увеличават нейната периферия. Тези две тенденции взаимно се развиват и ако се запазят, преднината на БСП може да нарасне. Нарасне ли с 3-4 пункта към изборния ден, разликата може да стане 1 мандат.
Има и друг сценарий – да се появи нов играч, който да обере протестния вот. Има ниша за него, но времето да се появи е малко.
Третият сценарий е да се случи нещо епохално, което да преобърне всички нагласи. Това може да бъде война, природно бедствие, грандиозен скандал, на който всички обръгнахме. На теория не бива да пренебрегваме този сценарий.
Има и четвърти сценарий – да настъпят нови съюзи и предизборни коалиции, които да умножат силата на потенциални играчи, които засега показват минимални шансове за успех.
От четирите сценария първият е най-вероятен. Начинът, по който говори премиерът Борисов, издава, че е наясно, че има проблеми. Също така, че е под паника и ще вземе мерки. Министър-председателят говори за синя лампичка. Тя е атрибут на силови органи. Има симптоми, че може да се използва форма на натиск. Спецпрокуратурата служи като бухалка. Тя доби популярност с част от акциите в края на миналата година. Хората мразят богатите и се радват на тяхното нещастие. Не мога да преценя дали реакцията ще е същата по отношение на Елена Йончева. Може би не, тъй като тя запазва висока популярност.
Вижте какво още каза социологът Юрий Асланов, утре, 24 януари в рубриката Интервю.
Моля, подкрепете ни.