Реклама / Ads
1| 3294 |01.04.2023 НОВИНИ

Ивайло Калфин: Да намерим мястото си на производител на отбранителна техника в общата европейска политика

.
Ивайло Калфин: Да намерим мястото си на производител на отбранителна техника Източник: БГНЕС
България трябва да намери своето място на производител на отбранителна техника в общата европейска политика, заяви в интервю за БНР бившият външен министър Ивайло Калфин.
 

 По думите му разходите за отбрана в Европейския съюз ще растат и политиките ще стават все по-координирани, както между страните-членки на Съюза, така и със стандартите на НАТО.

 

"Ако ще има единна европейска защита и България примерно ще е принудена да купува абсолютно всичко от други европейски страни и нищо да не продава, да не натоварва своята индустрия - това не е добре за нас", посочи той. 

 

Според него Европа има много добра отбранителна индустрия. "Но силата й ще бъде, ако го направи заедно. За да се изправиш и да бъдеш конкурентен срещу големите производители, ти също трябва да бъдеш достатъчно голям и достатъчно солидно подпомогнат от държавни поръчки". 

 

Високото производство на отбранителните мощности генерират икономически растеж, коментира още Калфин в предаването "Събота 150". По думите му трябва да се намери баланс между увеличените разходи за военно производство и останалите пера в бюджета, които не могат да бъдат пренебрегнати

 

"Не отдавна стана ясно, че войната няма да приключи бързо. Би трябва да се настроим, че това ще бъде продължаващ конфликт. Може би в един момент ще утихне интензивността му, ще се превърне в поредния голям замразен конфликт около Русия.

 

Засега той е в много гореща фаза и единствената възможност е да се окаже сериозна помощ на украинската държава.

 

В противен случай тя няма да има възможност да се справи с руската агресия. ЕС започна подкрепата и тази подкрепа трябва да продължи. Скъпо упражнение е това, но ако отпадне в този момент, би било много по-лошо". 

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 3050 |29.11.2025 Военният министър за бюджета: Дано не пострадат парите за армията, ще променяме действащи договори . 18| 12192 |31.08.2025 Фон дер Лайен: България е гръбнак на европейската отбранителна индустрия . 9| 3383 |01.03.2025 Ивайло Калфин: Тръмп показа, че не го интересува мира, иска Украйна да върне парите . 1| 2813 |18.02.2025 EK: Трябва да направим така, че Украйна да бъде силна, а това означава да получи повече оръжие

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads