Реклама / Ads
4| 4623 |02.01.2020 НОВИНИ

Иван Кръстев: България може да даде различна гледна точка на големите държави

.
Иван Кръстев
България не е от страните, които са създали проблеми на ЕС. Малките страни никога нямат потенциала да решат голям проблем, но те могат да дадат гледна точка, която отсъства в политиката на големите. България ще засилва влиянието си в Европейския съюз.
 

Това каза пред БНР политологът Иван Кръстев - ръководител на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

 

Според Кръстев големият проблем на Европа е времето: "До каква степен Европа ще успее през следващите 3-4 години да се препозиционира в един свят, който е доста по-различен от света, който беше в 2010 година".

 

По думите му 2020-а ще бъде ключова година, защото предстоят ключови избори в различни страни в света. Особено важен ще е изборът на президент на САЩ. 

"С президент демократ тонът по отношение на Европа най-вероятно ще бъде променен, отношението към ЕС ще бъде по-позитивно. Но да се предполага, че изборът на когото и да било ще превърне Европа отново в най-важния стратегически регион за САЩ, според мен е илюзия. Който и да бъде президент на САЩ, Европа няма да бъде приоритет на Америка. Американската политика от тази гледна точка е рязко променена. Отношенията между САЩ и Китай са това, което ще формира американската политика през следващото десетилетие", обясни социологът.

 

Той посочи голямата поляризация на американското общество: "Става дума за едно общество, което е в гражданска война със себе си".

 

"Има и конфликти - като този в Близкия изток - Иран и Ирак, който ни напомниха последните няколко дни, които могат да променят света по драматичен начин", каза още Кръстев.

 

Според него изключително важно за 2020-а година ще е и дали светът ще влезе в нова икономическа криза.

 

По темата Брекзит Иван Кръстев акцентира върху тежестта на преговорите между Великобритания и ЕС след 31 януари, когато той прогнозира, че все пак ще се препотвърди напускането на Великобритания на Европейския съюз.

"В тези преговори Великобритания ще се окаже в позицията на бившите си колонии, тъй като през последните 30 години всички търговски преговори са водени в Брюксел, защото Европа има обща търговска политика. В момента Великобритания назначава 10 хиляди нови експерти в различни търговски сфери, за да може да има капацитета да преговаря с ЕС", коментира експертът.

 

Според него преговорите ще са изключително тежки и за Европейския съюз: "В различните сфери на икономиката различните страни имат различни интереси и различни страхове. Потенциалът за разделение в рамките на тези търговски преговори ще бъде много по-силен".  

 

Последната година от управлението на Ангела Меркел ще трябва да направи по-ясно как ще изглежда Германия след Меркел, коментира Иван Кръстев. По думите му съществува критика, че тя не позволява появата на нов силен лидер в рамките на собствената

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 24| 6552 |01.01.2020 Кметът на Симитли и синът му, депутат от ГЕРБ, се разследват за сбиване . 2| 3889 |01.01.2020 България и Северна Македония председателстват Берлинския процес . 17| 7315 |01.01.2020 „Булгaргaз“: От „Турски поток“ потече газ за България . 0| 5964 |31.12.2019 Георги Рачев: Около Йордановден и Ивановден ще вали и сняг

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads