Изборен експерт: Притеснително е заявеното от депутати намерение за промени в Изборния кодекс и в Конституцията
"Знаем, че има хора, които отиваха да гласуват, но не знаех на какви избори, знаеха, че им е казан номер, с който да гласуват. Знаем, че има секции в страната, където избирателната активност е по-висока, отколкото е била във времената на режима преди 1989 г. Има секции със 100% гласували, като знаем, че голяма част от нас не сме там, където сме записани. И една 100% активност е повече от смущаваща. Има и други такива ситуации, които могат да се видят на Фейсбук страниците на ОЧИ (Обединение за честни избори) и "Демократичен център". Силно смущаващо е и това, че навсякъде по света, когато стане дума за над 90% гласували за една политическа сила, всички повдигат вежди и знаят, че това не са резултатите", обясни специалистът.
"Когато в една община в една секция от 157 гласували 155 са гласували за една политическа сила имаме няколко хипотези - едната е, че и представителите на другите политически формации в секционната избирателна комисия също са решили също да гласуват за едната политическа сила, другото е, че нито един човек, това и в племенни общества е трудно да си го представим, не е решил да гласува за никой друг. Единствено двама от всички са подали различни гласове. Или пък подадените различни гласове по някакъв начин са били отчетени като невалидни, но пък има почти 100% активност. Има въпроси, които трябва да бъдат зададени на МВР, прокуратурата, ЦИК", каза още проф. Дечева.
Тя отбеляза освен това, че всички нарушения на изборния процес, регистрирани от организациите, които следят за честността на вота, са изпратени в ЦИК, но тя "вече е декларирала окончателните резултати и 51-вото Народно събрание вече е свикано, очаква се да се види какво ще реши КС".
Условията за гласуване в годините се променят, но никога изборният процес не е изцяло анализиран, смята изборният експерт и поясни:
"От 2014 г. машини се използват в България - дали като единствена технология за гласуване, или експериментално, или съвместено с хартиени бюлетини, което е абсолютно уникална световна практика от 2023 г. - в едно и също време, в една и съща секция да се гласува и с машина, и с хартиена бюлетина. Но нито един аспект от целия изборен процес никога не е изцяло анализиран, не е поставен на обсъждане от обществеността и експертите, за да се потърси кое е положителното, кое не работи и какво да се прилага за в бъдеще".
Проф. Дечева е категорична, че е силно притеснително заявеното от народни представители намерение за различни промени и в Изборния кодекс, и в Конституцията.
Моля, подкрепете ни.