Реклама / Ads
34| 3571 |09.02.2025 НОВИНИ

Изборите в Украйна - част от плана на Тръмп?

.
Източник: личен архив
Кога ще се проведат избори в Украйна? Чуждестранните журналисти все по-често задават този въпрос на Володимир Зеленски, но неговият отговор не се променя: "Избори ще има тогава, когато приключи горещата фаза на войната и в страната вече няма военно положение".
 

Изборите в Украйна са част от плана на Тръмп


Изборите в Украйна се обсъждат все по-често, откакто темата бе засегната от специалния пратеник на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог. Пред агенция "Ройтерс" той каза, че очаква до края на 2025-а година в Украйна да се проведат избори, особено ако Киев и Москва скоро се споразумеят за примирие. В началото на 2024-а други американски политици също говореха за необходимостта от провеждане на избори в Украйна, но това бяха единични изявления.

 

Русия също настоява за това вече близо година. Президентът Владимир Путин неведнъж е поставял под въпрос легитимността на Зеленски, защото Украйна трябваше да проведе избори през пролетта на 2024-а година. Украинската конституция обаче забранява изборите по време на война. Сега Москва казва, че може да преговаря със Зеленски, но подписването на споразумение за край на войната ще е възможно едва след избори.

 

Възможно е изборите в Украйна да станат част от плана на САЩ за спиране на войната, но засега неговите детайли не са публикувани. Очаква се специалният пратеник Келог да пристигне в Украйна този месец. Джон Хърбст, който е бивш посланик на САЩ в Украйна и експерт в американския мозъчен тръст "Атлантически съвет", коментира пред ДВ, че не е учуден от позицията на Русия по въпроса. Според него това е част от стратегията на Москва да отложи преговорите за край на войната. Бившият дипломат похвали Тръмп за неговото признание, че "Путин е пречка по пътя към преговорите”. Но според него би било погрешно новата администрация във Вашингтон да използва изборите в Украйна като разменна монета в преговорите.







Защо Русия иска провеждането на избори в Украйна


Германският журналист и експерт по Украйна Винфрид Шнайдер-Детерс разбира позицията на Москва. "Абсолютно ясно е, че руснаците настояват за това. Искат да предизвикат размирици и да разделят населението по време на предизборната кампания", казва Шнайдер-Детерс, но допълва и, че не разбира какъв интерес имат американците от това. Журналистът смята, че мотивите на Москва са "коварни" и препоръчва правителството на Зеленски да не се поддава на потенциалния натиск от Вашингтон.

Дали обаче дали Украйна ще може да се противопостави на най-големия си съюзник и доставчик на оръжия? Засега Зеленски избягва категоричните изявления и повтаря, че Украйна е готова да направи компромис и иска да проведе избори, но за целта трябва да бъдат създадени определени условия.

 

Бившият главен секретар на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Томас Гремингер предупреждава да не се прибързва с изборите. "Смятам, че просто не е възможно да се проведат честни и свободни избори при тези условия", казва той. Все пак голяма част от украинските територии са под руски контрол. Греминер припомня, че "като цяло опитът с провеждането на избори твърде рано не е добър и вместо до стабилност, те могат да доведат до точно обратното" - независимо дали става дума за Африка, Азия или Западните Балкани. 







Условията за провеждане на избори в Украйна


Джон Хърбст смята, че ако се проведат избори, ще има опасност не за демокрацията в Украйна, а за сигурността на страната. “Няма съмнение, че Русия ще използва този момент, за да подсили военните си позиции." Затова избори ще са възможни само при определени условия. Според бившия дипломат най-важните от тях са доставката на повече оръжия за Украйна, установяването на демилитаризирана зона и присъствието на европейски войски. Ако има "сериозно" прекратяване на огъня, изборите са възможни, казва Хърбст. Но той изтъква, че Москва няма да се съгласи с нито едно от условията.

 

Томас Гремингер смята, че за признаването на изборите за "свободни и честни" са нужни свобода на движението на гласоподавателите и кандидатите, както и свободни медии. В момента обаче и двете са ограничени от военното положение. ОССЕ може да помогне с наблюдение на изборите, казва бившият главен секретар на организацията. Политическата стабилност в Украйна обаче е много по-важна, а страната е "много далеч от това". Избори биха били възможни най-малко шест месеца след влизане в сила на стабилно примирие. Затова и Гремингер смята, че шансовете за провеждане на избори в рамките на тази година са "минимални".

 

Винфрид Шнайдер-Детерс е на подобно мнение: "Страната е във война, в която положението на Украйна не е много добро". При тези условия Киев "няма причина да сменя лидера, за когото през 2019-а година гласуваха над 70 процента от избирателите".

 

Източник: DW

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 2402 |09.02.2025 Папалезов: Твърденията на „Българските елфи” за Петьо Еврото са проверени и не са верни . 1| 2420 |09.02.2025 С 800 млн. лв. МОСВ и седем ВиК ремонтират водопреносните мрежи . 0| 2286 |09.02.2025 Голям пожар пламна в близост до Централна гара в София . 13| 2338 |09.02.2025 Константин Пенчев: Некадърните в съдебната система се възпроизвеждат, получава се тумор с метастази

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads