Е.ОН излиза от България
Това заяви председателят на регулатора Ангел Семерджиев пред БНР в понеделник дни, след като приключи продажба на мажоритарния пакет от електроразпределителната мрежа на Е.ОН в Североизточна България на чешката "Енерго-Про".
Сделката за 133 млн. евро е за 59 на сто от мрежата. 33 на сто от останалите дялове са собственост на държавата, а 8 процента – на Европейската банка за възстановяване и развитие. За намерението на германската компания да продаде бизнеса си в България се коментира от лятото, като сред причините е и постоянният натиск върху ръста на цените на тока, оказван от ДКЕВР чрез орязване на инвестициите в мрежата. В допълнение компанията майка в Дюселдорф има финансови проблеми, част от които и заради решението на правителството на Германия да се откаже от ядрената енергетика.
"Начинът за регулиране на Е.ОН не е по-различен от този за останалите електроразпределителни дружества", коментира Семерджиев. По думите му тонът на разговорите с немската компания винаги е бил добронамерен и нормален. "Регулирането на цените е в условията на криза и е еднакво за всички, регулаторният режим следва евродирективите", посочи Семерджиев. "Друг е въпросът, ако Е.ОН са очаквали друго отношение", допълни той.
По повод коментарите, че на новия собственик на мрежата в Североизточна България липсва опит в разпределянето на електроенергия, Семерджиев каза, че опитът е въпрос на управлявани активи и мениджмънт. Той посочи, че "Енерго-Про" има разпределителна мрежа в Грузия.
По думите му клиентите в Североизточна България не би трябвало да усетят смяната на собствеността на активите. Чисто технически "Енерго-Про" след одобрението на сделката от Комисията за защита на конкуренцията и прехвърлянето на акциите ще смени името на компанията "Е.ОН България" и ще трябва да поиска смяна на лицензията за работа.
Моля, подкрепете ни.