Житницата на България без защита от градушки
Земеделската кооперация в село Малка Смолница е една от потърпевшите от градушки. Председателят й Валентин Вълчев казва, че няма да забрави 2013 година.
Въпреки че цялата реколта е била застрахована, средствата, които получава са оскъдни, оплаква се земеделецът Валентин Вълчев.
Справка в областна дирекция по земеделие в Добрич сочи, че за миналата година близо 6000 дка със земеделска продукци са били напълно унищожени от градушка. Земеделците недоумяват защо държавата толкова години не е предприела мерки да ги защити. Дори имат идея как би могло да се случи.
„Миналата година по това време почти на 100% от расада беше унищожен от градушката и тази година по същия начин”, обясни тютюнопроизводителят Димитър Кенански.
150 000 лева загуби понася семейството му миналата година заради липсата на ракети срещу градушките. Точно в средата на сезона те свършили и ледените късове им съсипали 600 декара готов тютюн.
„И де факто нашата печалба остана на къра. И нашата година беше нула на нула. Даже един на нула за всевишния”, обясни Кенански.
С 6700 ракети в момента разполага Изпълнителната агенция за борба с градушките. Те вече са разпределени на площадките в цялата страна, които са около 200. Така ще могат да пазят около 17 милиона декара обработваема площ. От полигона в Голям Чардак се контролира градоносната обстановка в две области - Пловдивска и Старозагорска.
Модерният доплеров радар в Голям Чардак улавя информацията за градушките в радиус от 100 километра. У нас действат три такива радара. Информацията от тях се обновява на всеки четири минути. А изстрелването на реката отнема секунди.
Моля, подкрепете ни.