Реклама / Ads
3| 2612 |29.10.2024 НОВИНИ

Как недостатъчните инвестиции направиха Европа уязвима?

.
Източник: БГНЕС
Ситуацията със сигурността разкри опасни слабости в нашите способности за колективна отбрана и последиците от продължаващото бездействие могат да бъдат опустошителни, пишат Гийом Фори и Ян Пай.
 

Гийом Фори е председател на Асоциацията на аерокосмическата и отбранителната индустрия на Европа и главен изпълнителен директор на Airbus. Ян Пай е генерален секретар на асоциацията, предава Euractiv. 

 

Две години и половина след бруталната инвазия на Русия в Украйна, Европа все още е на догонващо ниво.

Подкрепата на страните от ЕС и НАТО за Украйна е критично важна, но ние не успяваме да научим най-съществената поука от този конфликт –  Европа трябва да може да се защити срещу екзистенциални заплахи.

 

Ситуацията със сигурността разкри опасни слабости в нашите способности за колективна отбрана и последиците от продължаващото бездействие могат да бъдат опустошителни.







Недостатъчните инвестиции направиха Европа уязвима

 

В продължение на десетилетия жънехме предимствата на така наречения мирен дивидент, пренебрегвайки инвестициите в отбраната. В резултат на това сме неподготвени за продължително военно предизвикателство.

 

Въпреки огромните усилия през последните две години за увеличаване на производството, по-специално на оръжия, противовъздушна отбрана, боеприпаси и ракети, европейската отбранителна промишленост е далеч от продукцията на руската военна икономика.

 

Трябва да харчим повече и по-добре

 

Реалността е проста: Европа трябва да харчи повече за отбрана и по-добре. По време на Студената война европейските държави рутинно харчеха над 3% от БВП за отбрана.

 

Днес това ниво на инвестиция не е лукс, въпреки че е необходимост. Без него сме изложени на по-нататъшна агресия.







Подкрепа на европейски отбранителни продукти

 

Европейските разходи за отбрана трябва да дават приоритет на европейските продукти. Това не е само икономически въпрос, а въпрос на стратегическа независимост.

 

Разчитането на външни доставчици по време на криза отслабва нашата сигурност на доставките и способността ни да реагираме ефективно на заплахи. Повече автономия на европейската отбрана е от съществено значение, ако искаме да контролираме бъдещата си сигурност и да поддържаме устойчивост по време на конфликт.

 

Индустрията се нуждае от дългосрочно планиране

 

Отбранителните компании не могат да изградят необходимия капацитет за една нощ.

Правителствата трябва да се ангажират с дългосрочни планове за инвестиции в отбраната, които позволяват на индустрията да инвестира в необходимия производствен капацитет, персонал, технологии и вериги за доставки.

 

Европейските цели за производство на отбранителна промишленост трябва да ръководят тази инвестиция, като гарантират, че отговаряме както на националните, така и на общите за ЕС нужди за сигурност. Предсказуемостта и устойчивото търсене ще помогнат за изграждането на така необходимата европейска отбранителна екосистема.







ЕС трябва да води, а държавите-членки да действат

 

Неотдавнашната стратегия на ЕС за отбранителната промишленост е стъпка в правилната посока, но тя трябва да бъде подкрепена от реални и съществени ангажименти от страна на държавите-членки.

Назначаването на специален еврокомисар по отбраната и космоса е сигнал за нарастващо признание за важността на този въпрос.

 

Нуждаем се обаче от конкретни действия, и то сега, включително амбициозен бюджет на ЕС за отбрана в рамките на следващия дългогодишен бюджет. Това е моментът да се гарантира, че финансовите приоритети на ЕС отразяват критичното значение на отбраната.







Сега е моментът да действаме

 

Докато Европа се подготвя за настоящи и бъдещи предизвикателства, от потенциални промени във външната политика на САЩ до нарастващи заплахи от авторитарни държави, аргументите за смели, координирани действия в областта на отбраната никога не са били по-ясни. Не става дума само за помощ на Украйна; става въпрос за осигуряване на бъдещето на Европа.

 

Не можем да чакаме повече. Европа трябва да харчи повече, да си сътрудничи повече и да гарантира, че нейният отбранителен сектор може да отговори на изискванията на опасния свят, пред който сме изправени.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2511 |29.10.2024 Бавното въвеждане на ваксината срещу COVID-19 в Австралия е струвало на страната най-малко 20 млрд. долара . 1| 2438 |29.10.2024 Мая Санду: Членството в Европейския съюз е единственият път напред за Молдова . 0| 2493 |29.10.2024 Кога ЦИК ще обяви имената на новите депутати? . 7| 2520 |29.10.2024 Петър Чолаков: Българската демокрация ще започне да функционира, когато правилата се прилагат за всички

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads