Как работи щитът Patriot и защо е толкова важен за Украйна?

Германският министър на отбраната Борис Писториус ще обсъди възможността Германия да плати за американски системи за противовъздушна отбрана Patriot за Украйна, докато се подготвя за среща във Вашингтон с американския министър на отбраната Пийт Хегсет.
Какво представлява системата Patriot?
Patriot, съкратено от Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target, е мобилна система за противовъздушна отбрана, разработена от американската компания Raytheon Technologies, пише Ройтерс.
Тя се смята за една от най-напредналите системи за въздушна отбрана в арсенала на САЩ и е в експлоатация още от 80-те години на XX век.
Една типична батарея включва радарна и контролна система, енергийно звено, пускови установки и поддържащи превозни средства. Системата може да прихваща самолети, тактически балистични ракети и крилати ракети – в зависимост от използвания прехващач.
Как действа системата Patriot?
Действието на Patriot зависи от използвания тип ракета-прехващач.
По-старият прехващач PAC-2 използва осколъчно-взривна бойна глава, която детонира в близост до целта, докато по-новото семейство ракети PAC-3 използва по-прецизни технологии, които директно удрят целта.
Не е ясно какъв точно тип Patriot е дарен на Украйна, но най-вероятно Киев разполага поне с някои от по-новите прехващачи PAC-3 CRI.
Радарът на системата има обхват над 150 км, според данни на НАТО от 2015 г.
Въпреки че първоначално Patriot не е проектирана да прихваща хиперзвукови оръжия и Raytheon не е потвърдила дали системата има такива възможности, през май 2023 г. САЩ потвърдиха, че Украйна е използвала Patriot, за да свали руска ракета „Кинжал“, която Москва определя като хиперзвукова.
Според информация от уебсайта на Raytheon, от януари 2015 г. досега системата Patriot е прехванала над 150 балистични ракети в реални бойни действия.
Колко широко е разпространена системата?
Raytheon е произвела и доставила над 240 батареи Patriot, според официалния си сайт.
Тези системи са били изпратени в 19 държави, включително САЩ, Германия, Полша, Украйна, Япония, Катар, Саудитска Арабия и Египет.
През януари изданието Axios съобщи, че САЩ са прехвърлили около 90 ракети-прехващачи Patriot от Израел на Украйна.
Колко струва?
Според Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), една новопроизведена батарея Patriot струва над 1 милиард долара – от които 400 милиона за самата система и 690 милиона за ракетите към нея.
Ракетите-прехващачи Patriot се оценяват на около 4 милиона долара всяка.
Защо Украйна иска повече системи Patriot?
Киев многократно е настоявал пред западните си съюзници за повече системи за въздушна отбрана, за да защитава критичната инфраструктура и гражданските райони от честите руски атаки с ракети и дронове.
Въпреки че Patriot е ефективна срещу ракети и самолети, използването ѝ за сваляне на евтини дронове е икономически неефективно.
През последните седмици Русия засили масираните въздушни удари срещу Украйна, като почти всекидневно нанася атаки с ракети и ирански дронове „Шахед“. Основни цели са енергийната инфраструктура, военни обекти и големите градове, включително Киев, Харков и Днепър. Въпреки съществуващите системи за противовъздушна отбрана, много украински градове остават уязвими. Затова Киев настоява за още западни системи като Patriot, които могат да прихващат и балистични ракети.
Моля, подкрепете ни.





