Каква е българската връзка с атаката в германския град Солинген?
Припомняме, че преди дни мъж нападна с нож минувачи на градския фестивал в германския град Солинген. По първоначална информация има най-малко трима загинали и няколко тежко ранени.
Според свидетелски показания извършителят, който изглеждал като арабин, избягал от местопрестъплението. Полицията е предприела широкомащабни действия за издирването му. Според очевидци неизвестният извършител е наръгал жертвите си на случаен принцип.
Баксанова разказа, че въпросният извършител е сириец, който пристига в ЕС, влизайки през България.
"Това, което германските медии пишат, че той влиза в България през 2022 г. и в един момент се установява в Германия, където подава заявление за убежище. Такова му е отказано, тъй като се води, че е регистриран в България. Съответно според процедурите трябва да бъде върнат именно в първата държава, т.е. у нас. Това обаче не се случва, но в рамките на 6 месеца той изчезва. Властите не успяват да го открият, а и не го търсят активно, тъй като не е влизал в радикализираните", каза тя.
Журналистът Александър Андреев коментира как случаят би се отразил на българската общност. Той обясни, че в Германия има около 400 хил. българи, които са доста различни, тъй като има висококвалифицирани хора и нископлатени хора, които живеят на социални помощи.
"Имиджът на хората в България не е от най-добрите, макар че и германците си дават сметка, че това са най-различни хора", коментира той.
"Солинген е известен като града на остриетата. Там се произвеждат прочутите ножове и ножици и тъкмо в този град се извърши този атентат с хладно оръжие. На местопрестъплението се полагат цветя, свещи, картички. Един от плакатите ми направи впечатление, на него пише - "Благодарим ти Ангела Меркел за бежанците", "Благодарим и на партията на зелените". Хората свързват случилото се с двете поредни вълни от бежанци", смята Андреев.
Моля, подкрепете ни.