Какво разруши комунистическата власт, за да издигне МОЧА?
През 1882 г. по идея на княз Александър Батенберг градският градинар Карл Бец (1850-1925) създава на това място първата зеленчукова и овощна градина и построява павилиони за цветя. Десетина години по-късно пространството е оформено като ботаническа градина, пише "Свободна Европа".
Скоро след това, по време на управлението на княз Фердинанд (1887 - 1918), Княжеската градина се облагородява и дооформя от швейцарски и австрийски специалисти, които обогатяват растителността и създават алеи и алпинеуми.
Зоопаркът, създаден със средства на княза към края на XIX век, е допълнение към ботаническата градина, която е част от същия терен.
В нея е имало най-различни животински видове, включително индийски слон, кафява и бяла мечка, фламинги, щраус, маймуни и други.
През 20-те години на миналия век е построено и жилище за слон. Зоопаркът се намира в Княжеската градина до 80-те години, когато е преместен в южната част на Борисовата градина, където се намира и днес.
През 1936 г. по инициатива на цар Борис III на мястото е обособена „царска детска градина“ с лабиринт, басейн, летен и детски театър, с алпинеум и цветен кът с цветя от Мала Азия, Кавказ и няколко български планини.
На кадри, събрани от платформата "Стара София", се виждат множество атракциони за деца, включително самолети, локомотив, танк.
По-късно, когато е построен Паметникът на Съветската армия през 50-те години, името на мястото е променено на Градина на паметника на Съветската армия. Тогава входовете и разположението на алеите са напълно променени, за да бъдат съобразени с монумента.
Той е построен от комунистическия режим с пропагандна цел близо 10 години след като СССР обявява война на България, като това е една от основните причини граждани и политици след края на социализма да искат премахването му от центъра на столицата. През декември 2023 г. официално започна демонтирането му.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.