Какво трябва да знаем за внезапните успехи на бунтовниците в 13-годишната война в Сирия и защо те са важни?
Това е първата атака на опозицията срещу Алепо от 2016 г. насам, когато брутална руска въздушна кампания отвоюва северозападния град за сирийския президент Башар Асад, след като бунтовническите сили го бяха превзели. Намесата на Русия, Иран и свързаната с Иран Хизбула и други групировки позволи на Асад да остане на власт в рамките на 70% от Сирия, които са под негов контрол.
Бунтовниците, водени от джихадистката групировка Хайят Тахрир аш-Шам, започнаха двупосочна атака срещу Алепо миналата седмица и се придвижиха в провинцията около Идлиб и съседната провинция Хама. Сирийската армия и чуждестранните ѝ съюзници втурнаха подкрепления и започнаха въздушни удари, докато се опитваха да спрат устрема им.
Нарастването на сраженията повиши перспективата за възобновяване на още един фронт на насилие в Близкия изток в момент, когато подкрепяният от САЩ Израел се бори с Хамас в Газа и Хизбула в Ливан - и двете групировки, свързани с Иран.
Робърт Форд, последният посланик на САЩ в Сирия, изтъкна, че месеците на израелски удари по сирийски цели и цели на Хизбула в района, както и прекратяването на огъня с Хизбула в Ливан миналата седмица, са фактори, които дават възможност на сирийските бунтовници да напреднат. Русия, основният международен поддръжник на Асад, също е заета с войната си в Украйна.
Дългогодишната война между Асад и чуждестранните му поддръжници и множеството опозиционни сили, стремящи се към свалянето му, е отнела живота на около половин милион души и е раздробила Сирия. Тя започна като едно от народните въстания срещу арабските диктатори по време на Арабската пролет през 2011 г., преди Асад да потуши до голяма степен мирните протести и да превърне конфликта в насилие. Оттогава насам около 6,8 млн. сирийци са напуснали страната - бежански поток, който помогна за промяна на политическата карта в Европа, като подхрани антиимигрантските крайно десни движения.
Около 30 % от територията на страната, която не е под управлението на Асад, се контролира от различни опозиционни сили и чуждестранни войски. САЩ разполагат с около 900 военнослужещи в Североизточна Сирия, далеч от Алепо, за да се предпазят от възраждане на групировката Ислямска държава. Както САЩ, така и Израел от време на време нанасят удари в Сирия срещу правителствени сили и съюзени с Иран милиции. Турция също има сили в Сирия и има влияние върху широкия съюз на опозиционните сили, които щурмуват Алепо.
След като години наред не е имало значителни промени в територията на враждуващите страни в Сирия, сраженията „имат потенциала да бъдат наистина много, много важни и потенциално да променят играта“, ако сирийските правителствени сили се окажат неспособни да задържат позициите си, казва Чарлз Листър, дългогодишен анализатор на Сирия в базирания в САЩ Институт за Близкия изток.
Рисковете са свързани с това, че бойците на ИД ще видят в подновяването на боевете възможност за изява - каза Листър. ИД, жестоко антизападна и репресивна организация, през 2014 г. обяви самопровъзгласен халифат, който завладя части от Сирия и Ирак, докато американската армия не се намеси, за да помогне за оттеглянето ѝ. Клонът на групировката в Сирия и Ирак вече не контролира никаква територия и не е известно да играе роля в настоящите сражения. Но тя все още е смъртоносна сила, действаща чрез спящи клетки в двете държави.
Форд заяви, че боевете в Алепо ще станат по-широкообхватни и дестабилизиращи, ако въвлекат Русия и Турция - всяка от които има свои собствени интереси за защита в Сирия - в преки тежки боеве една срещу друга.
Какво знаем за групировката, която ръководи настъплението в Алепо?
САЩ и ООН отдавна са определили опозиционната сила, която води атаката в Алепо - Hayat Tahrir al-Sham, известна с инициалите HTS - като терористична организация.
Абу Мохамед ал-Голани става лидер на сирийския клон на Ал Кайда през 2011 г., в първите месеци на войната в Сирия. Това беше нежелана намеса за мнозина от сирийската опозиция, които се надяваха борбата срещу управлението на Асад да остане незасегната от насилствен екстремизъм.
Голани и неговата група в началото поеха отговорност за смъртоносни бомбени атентати, обещаха да атакуват западните сили, конфискуваха имущество на религиозни малцинства и изпратиха религиозна полиция, за да наложи скромно облекло на жените.
През последните години Голани и ХТС се опитват да се преобразят, като се съсредоточават върху насърчаването на гражданското управление на своята територия, както и върху военните действия, отбелязва изследователят Аарон Зелин. През 2016 г. неговата групировка скъса връзките си с Ал Кайда. Голани се разправи с някои екстремистки групи на своята територия и все по-често се представя като защитник на другите религии. Това включва и разрешаването миналата година на първата християнска литургия в град Идлиб от години насам.
Към 2018 г. администрацията на Тръмп признава, че вече не е пряко насочена срещу Голани, казва Зелин. Но ХТС е позволила на някои издирвани въоръжени групи да продължат да действат на нейна територия и е стреляла по американските специални сили поне до 2022 г., каза той.
Каква е историята на Алепо по време на войната?
На кръстопътя на търговски пътища и империи в продължение на хиляди години, Алепо с неговите оживени квартали и древни забележителности през 2010 г. стана свидетел на някои от най-ожесточените сражения по време на гражданската война в Сирия.
Преди конфликта Алепо е бил дом на 2,3 милиона души. През 2012 г. бунтовниците завземат източната част на града и той се превръща в най-гордия символ на напредъка на въоръжените опозиционни фракции.
През 2016 г. правителствените сили, подкрепяни от руски въздушни удари, обсадиха града. Руски снаряди, ракети и сурови барутни бомби - бидони с гориво или други контейнери, заредени с експлозиви и метал - методично изравняваха със земята квартали. Гладуващи и обсадени, бунтовниците се предадоха в Алепо през същата година.
Навлизането на руските военни беше повратна точка във войната, която позволи на Асад да остане на територията, която държеше.
Според независима мониторингова група тази година израелските въздушни удари в Алепо са поразили оръжейни складове на Хизбула и сирийски сили, наред с други цели. Израел рядко признава, че е нанасял удари по Алепо и други държани от правителството райони в Сирия.
Еллен Кникмайер, Асошиейтед прес. Преводът е на редакцията на ФрогНюз.
Моля, подкрепете ни.