Какво всъщност иска Русия от споразумението за прекратяване на огъня в Черно море?

Но докато Киев заяви, че е готов да го спазва веднага, Москва се забави, настоявайки САЩ да отменят някои от санкциите, наложени ѝ от началото на пълномащабната инвазия в Украйна.
Кремъл безобидно формулира искането си като крайно необходим стимул за световната търговия с храни и торове, която до голяма степен е в ръцете на няколко руски агроолигарси.
Експерти и официални лица, които разговаряха с Kyiv Independent, обаче заявиха, че вдигането на санкциите всъщност може да помогне за пълненето на джобовете както на руските олигарси, така и на военната машина на Москва, а също и да окаже натиск върху това, което досега оставаше до голяма степен единен отговор на западните санкции срещу руската агресия.
„Всяко смекчаване на санкциите е в пряка полза на системата, която подхранва руската война“, заяви пред Kyiv Indeoendent украински служител, който работи по въпросите на санкциите, при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да коментира този въпрос.
„Невъзможно е да се отделят руските олигарси от техните химически активи - особено торовите заводи - които са дълбоко преплетени с руския военно-промишлен комплекс“, добавиха те.
Кои санкции иска да бъдат отменени Русия?
При обявяването на споразумението за прекратяване на огъня САЩ заявиха, че то ще „помогне за възстановяването на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове“, но не предоставиха повече подробности за това как може да стане това и дали ще включва отмяна на санкциите.
Основното искане на Русия е да се отменят санкциите срещу някои финансови институции, включително държавната земеделска банка Росселхозбанк.
Освен това тя иска и други банки, свързани със селското стопанство, да бъдат включени отново в глобалната система за банкови разплащания SWIFT, чието седалище е в Брюксел. Руските банки бяха изключени от SWIFT след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.
Въпреки че Кремъл настоява, че руският глобален агробизнес се нуждае от тласък от облекчените санкции, всъщност той вече е във възход.
„Неразделна част от Черноморската инициатива е отмяната на санкциите срещу нашите банкови институции, участващи в разплащания, свързани със селскостопански стоки“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери на 28 март, съобщи руската държавна информационна агенция ТАСС.
„Ако европейските страни отказват да предприемат тази стъпка, това означава, че не са заинтересовани да вървят по пътя на мира“, добави той.
Русия е един от най-големите износители на селскостопанска продукция в световен мащаб и нейните компании за храни и торове не бяха санкционирани, за да се гарантира световната продоволствена сигурност.
Въпреки че Кремъл настоява, че руският агробизнес в световен мащаб се нуждае от стимул от облекчените санкции, всъщност той вече е във възход.
Санкциите затрудниха осигуряването на застраховки за превоз и достъп до финансиране и машини, но това не се отрази значително на търговията.
През 2023 г. руският износ на селскостопански продукти се е увеличил с 8% спрямо 2022 г., а през 2024 г. - с близо 10%. Износът на торове е намалял с 27% през 2023 г. в сравнение с 2022 г., но се е увеличил с 15% в сравнение с 2021 г.
През последната година руските торове са станали още по-конкурентоспособни, главно благодарение на евтиния газ, заяви за Kyiv Independent Лилит Геворгян, асоцииран директор по икономика в S&P Global Market Intelligence.
Въпреки 30-процентното мито върху вноса на руски торове в ЕС, те стават все по-разпространени в блока, като съставляват 25% от пазара, според S&P Global Market Intelligence.
Защо Русия се фокусира върху тези санкции?
Исканията на Москва вероятно са свързани не толкова с насърчаване на селскостопанския сектор, колкото с преодоляване на по-широките финансови санкции, заявиха няколко експерти пред Kyiv Independent.
Понастоящем, поради изключването си от SWIFT, Москва разчита на китайската банкова система, въпреки че миналата година се появиха проблеми, когато китайските банки започнаха да ограничават руските транзакции поради опасения от загуба на достъп до американския долар.
Възстановяването на достъпа до западната финансова система би било голяма придобивка за Москва, тъй като всички нейни големи държавни банки са под санкции и не могат да се използват за търговски или капиталови операции.
Кремъл вероятно е избрал Росселхозбанк заради нейното кредитиране на селското стопанство, което се вписва в разказа му за важността на сделката за селскостопанския сектор.
Държавната банка обаче не се ограничава само до агробизнеса. Ако санкциите срещу нея бъдат отменени, тя ще може да отпуска кредити на всеки, като същевременно се използва за заобикаляне на други санкции, пране на пари и получаване на приходи от износ на петрол.
Русия „се нуждае от голяма държавна или контролирана от държавата банка извън периметъра на санкциите“, каза Александър Коляндра, старши сътрудник без право на престой в Програмата за демократична устойчивост към Центъра за анализ на европейската политика (ЦАИП).
„Това като цяло ще помогне на Русия да намали рисковете и цените на вноса, да улесни износа и да улесни движението на капитали“, добави той.
Освен това, макар че компаниите за храни и торове не са санкционирани, техните собственици агроолигарси, като например милиардерът и торов магнат Андрей Мелниченко, един от най-важните бизнесмени в Русия с тесни връзки с Кремъл, са санкционирани.
Ако санкциите срещу Росселхозбанк бъдат отменени, те ще могат да използват банката, за да прехвърлят пари, да получават заеми и да правят потенциални инвестиции, вливайки пари в джобовете на бизнесмени, които са подхранвали военната машина на Кремъл.
По-специално компаниите за торове са продавали химикали на руския военнопромишлен комплекс, като например компанията на Мелниченко „Еврохим“, съобщи по-рано Ройтерс.
Русия също така иска да премахне ограниченията в европейските пристанища, които не позволяват на нейните кораби да акостират, и иска да бъдат отменени санкциите за кораби, плаващи под руски флаг. Това би стимулирало износа на Русия и би позволило на нейните кораби да търсят поддръжка в пристанищата на ЕС.
Последното искане на Москва е да се разреши вносът на селскостопанска техника, като например трактори, които са забранени от САЩ и ЕС.
Западните машини биха могли да подобрят производителността и приходите на руските агробизнесмени, което означава повече пари за техните собственици олигарси.
Каква е настоящата позиция на САЩ?
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разглежда санкциите като инструмент за преговори и на 30 март заплаши Русия с вторични петролни санкции заради протакането на петите по време на мирния процес.
Въпреки това Белият дом вече заяви, че обмисля отмяна на санкциите като част от сделката за Черно море, и отбеляза, че някои от санкциите, които Русия иска да отмени, принадлежат на ЕС, а не на САЩ.
Говорителят на украинското външно министерство Хеоргий Тихий заяви на 27 март, че досега Украйна и САЩ не са се договорили за отмяна на каквито и да било санкции срещу Русия.
Какво ще се случи, ако САЩ се съгласят да отменят тези санкции?
Ако САЩ се вслушат в исканията на Москва, Русия ще получи достъп до твърда валута и по-продуктивен селскостопански сектор, казва Геворгян.
„Разхлабването на санкциите ще има съвсем реален ефект, като незабавно ще помогне за захранването на отбранителната индустриална машина в Русия.“
Това от своя страна ще бъде от полза за олигарсите, които са се възползвали от войната - от кражбата на украинско зърно в окупираните територии до продажбата на химически продукти за руския военен сектор.
„Разхлабването на санкциите ще има съвсем реален ефект, тъй като незабавно ще подпомогне подхранването на отбранителната индустриална машина в Русия“, заяви пред „Киев Индипендънт“ Стивън Хорел, старши научен сътрудник в Програмата за трансатлантическа отбрана и сигурност към CEPA.
Хорел добавя, че съществува и опасение, че дори отмяната на ограничени и специфични санкции може да подкопае целия режим на санкции, наложен от западните държави в подкрепа на Украйна и борбата им срещу руската агресия.
Отстъпването пред Путин сега би било „глупав ход“ и „проява на слабост“ от страна на САЩ, казва той, като добавя, че това също така би дестимулирало руските компании, които са крали от Украйна, и би „възнаградило един агресор за това, че е нахлул в своя съсед“.
Дори Белият дом да смекчи ограниченията, европейските държави вероятно ще продължат да държат на своето.
„Това може да има за цел да вбие още повече клин между САЩ и Европа“, заяви пред Kyiv Independent Таиса Маркус, доцент в Юридическия колеж на Илинойския университет и гост-професор в Юридическия факултет на Киевския университет „Могила“.
„Дори и САЩ да отменят финансовите санкции, докато ЕС, Великобритания и други санкции остават в сила, Москва едва ли ще получи значим достъп до световните финансови пазари, а големите американски финансови институции вероятно ще продължат да се колебаят дали да правят бизнес с Русия“, добави тя.
Доминик Кълвъруе,
Моля, подкрепете ни.





