Калфин: България подкрепя създаването на европейски прокурор
„България подкрепя създаването на такава позиция на европейски прокурор. Той ще има много повече сила от ОЛАФ, ще може да внася обвинения за злоупотреби директно в съда. В момента ОЛАФ когато констатира проблеми прави националните законодателства отказват да се занимават, други 20 отпадат в хода на разследването. Сега вече европейският прокурор ще може да влезе директно в съда с доказателствата. Така че ЕС засилва възможността си да разследва и наказва престъпления. Тук ролята на ОЛАФ трябва да се промени. Тази институция трябва да работи заедно с европейския прокурор.“
Проблем е, че 20 от страните-членки са подкрепили европейския прокурор, което значи, че той няма да работи във всички страни-членки, което пък значи, че ОЛАФ в тези страни ще продължи да упражнява сегашните си функции, подчерта Калфин. Той определи като много важно и е част от бюджетния процес преструктурирането на управлението на контрола върху европейските пари и посочи, че трябва да се даде увереност, че тези средства ще се харчат както трябва:
"Европейските данъкоплатци особено от страните, които са нетни платци в евробюджета са доста скептични, нервни. Има страни, които отсега казват, че не искат да се компенсира с допълнителни вноски излизането на Великобритания. Бюджетът на Европа винаги е недостатъчен за политическите й амбиции. В този смисъл контролът върху използването на средствата – не заради Брекзит, а заради необходимостта да се използват ефективно тези средства, които не са много – те са 1% от икономиката, те са 45-50 пъти по-малки от националните бюджети, това е основание да се даде увереност на данъкоплатците, че тези пари поне отиват в политиките, в които са заложени, а не изтичат по пътя на различни схеми.“
Моля, подкрепете ни.