Калин Стоянов припомни на "младежа, зам.-кмет по транспорта", че МВР не било агенция за недвижими имоти
Така министърът на вътрешните работи Калин Стоянов коментира продължаващия усилен спор по отношение на новата организация на движението по бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Витоша" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" в столицата, който предизвика и протести на живущите в района на НДК.
"Относно съгласуването със СДВР, там процедурата е интересна и реално се движи от 2015 година до момента, т.е. вече 8 години. Многократно станахме свидетели на протести точно по тази линия. Ние чакаме входирането на документите и след като бъдат разгледани, ние ще дадем нашето становище", поясни Стоянов.
Относно изборното законодателство и политическите права на гражданите той поясни, че има само четири сигнала за нарушаване . Два от тях са свързани с евентуално купуване на гласове, а останалите – за други нарушения, свързани с изборния процес.
По думите на Стоянов още през април е започнала подготовката в МВР за изборите, като е създаден оперативен щаб с ръководител и.д. главен секретар на министерството. Има и създадена организация за „осъществяване на ефективно обобщаване и обмен на информация, който ще се извършва онлайн в рамките на географската информационна система „Изборни процеси“. Интерактивната карта е нещо ново, което въведохме за първи път миналата година на местните избори, поясни министърът. Тя ни дава възможност във всеки един момент, в реално време, да проследяваме къде, какви и колко сигнали има, съответно да взимаме необходимите управленски решения за пренасочване на сили и по този начин да избегнем ситуации, при които евентуално може да има купуване на гласове, добави той. Създаденото национално междуведомствено звено между прокуратурата, МВР и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) е с основна задача да осъществява цялостната координация и взаимодействие между институциите, подчерта министърът. Той увери, че МВР ще покаже, че е деполитизирана система и „всякакви опити за внушения в друга посока ще покажат своята несъстоятелност“. По думите му като „наше“ МВР може да бъде наречено само от българските граждани, а не от политици.
Оптимизираме наблюдението и контрола над „лица, представляващи интерес и лица, за които имаме информация, че са участвали в купуването и продаването на гласове на предходни избори“, заяви заместник-главен секретар на МВР Димитър Кангалджиев. Обръщаме специално внимание на сигнали и на постъпваща оперативна информация за управители, собственици на търговски дружества или други работодатели, които агитират или принуждават свои служители да гласуват не по свое убеждение, поясни още той във връзка с т.нар. корпоративен вот.
Моля, подкрепете ни.