Реклама / Ads
0| 3962 |24.05.2019 НОВИНИ

Калоян Паргов: Хората на културата и просветата трябва да имат достойно място в обществото

.
Калоян Паргов
В Деня на Светите братя Кирил и Методий, Деня на българската просвета, култура и наука и на славянската писменост трябва да си спомним няколко познати, но изключително важни факти от тяхното дело. Двамата братя създават азбука, която се превръща в основата за духовното единение на славяните в Европа, от онзи период до днес. Двамата братя обхождат Европа надлъж и шир.
 

Прославят азбуката и езика, на който са превели свещените книгите - нашия език. Това казва лидерът на БСП – София Калоян Паргов, който е и заместник-председател на Комисията по култура, образование, наука и културно многообразие в СОС, по случай 24 май.


„На този светъл празник, искам да отбележа, в контакстта на членството ни в ЕС, класическата мисъл на Константин-Кирил Философ, че всеки народ има правото да слави Бога на своя език. С понятията на днешния ден, това е може да се изрази чрез концепцията за културното многообразие, като основа за развитието на Европейския съюз. А именно правото на всеки народ да съхранява и развива своя език, своите традиции и култура, като по такъв начин обогатява Европа, осъществявайки духовното й единение", убеден е Паргов


Според него през последните 30 години българската десница, а сега и ГЕРБ, като част от неолибералната си политика, правят опити неглижират националната ни идентичност.

 

"Това е причината днес да ставаме свидетели на грубото изопачаване на българската история и литература в образователната ни система. Причината да не се търсят и прилагат модерни подходи и финансови механизми за стимулиране на съвременната българска култура. Тихомълком да се утвърждава джендър идеологията, антикомунизмът и русофобията. Да се заличават, и то съзнателно, големи периоди, свързани с българската духовност, православната и славянската ни същност", заяви лидерът на столичните социалисти.


Той припомни, че в навечерието на 140-годишнината от Освобождението на България руският патриарх Кирил каза, че без българското православие нямаше да има и руско православие. "След думите на акад. Дмитрий Лихачов за България като Държава на духа, това е второто високо признание за първоапостолската роля на България за православието и славянския свят. Признание, което ни задължава да отстояваме, това че за европейски ценности не може да се говори без православните ценности.", категоричен е Калоян Паргов.


„Делото на Кирил и Методий, покровителите на Европа, задължава нас, българите от ХХІ век, да направим всичко възможно учителите, творците – писатели, художници, журналисти, режисьори, сценаристи, актьори, композитори, учените и преподавателите във висшите училища, да имат своето достойно място в обществото – българското и европейското", каза в заключение Паргов.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 14| 4639 |22.05.2019 ”Маркет линкс”: Когато премиерът каже, че всичко е под контрол, хората се успокояват . 2| 3897 |20.05.2019 Калоян Паргов към запасното войнство: Българският офицер и войник не получават дължимото уважение и признателност . 5| 11576 |16.05.2019 Андрей Райчев: Властта се страхува от хората, ГЕРБ бяга от прокобата ”корумпирани” . 0| 3860 |15.05.2019 Калоян Паргов: Проектът за изграждане на завод за изгаряне на RDF не е получил одобрение за допустима държавна помощ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads