Камала Харис води с малка преднина пред Доналд Тръмп, но избирателите остават песимисти за икономиката
Демократичната вицепрезидентка на САЩ Камала Харис има малко предимство от 46% срещу 43% спрямо републиканския бивш президент Доналд Тръмп, според ново проучване на Reuters/Ipsos. Избирателите обаче изразяват песимистично мнение, като заявяват, че страната е на грешен път.
Предимството на Харис в шестдневното проучване, завършило в понеделник, почти не се е променило в сравнение с предходното проучване, проведено седмица по-рано, когато тя имаше 45% спрямо 42% за Тръмп. Това потвърждава мнението, че състезанието е изключително оспорвано, с две седмици до изборите на 5 ноември.
И двете проучвания показват, че Харис е с предимство в рамките на статистическата грешка, като последното проучване я поставя напред с 2 процентни пункта при неокръглени числа. Новото проучване разкрива, че избирателите имат мрачно виждане за икономическото състояние и миграционната политика, като в общи линии предпочитат подхода на Тръмп по тези въпроси.
Около 70% от регистрираните избиратели в проучването заявяват, че разходите им за живот са на грешен път, докато 60% смятат, че икономиката върви в неправилна посока, а 65% считат същото за миграционната политика. Избирателите определят икономиката и миграцията, заедно с заплахите за демокрация, като най-важните проблеми за страната. На въпроса кой кандидат има по-добър подход по тези въпроси, Тръмп води по икономика – 46% срещу 38% – и по миграция – 48% срещу 35%.
Миграцията също е определена като номер едно при въпроса какво трябва да бъде основното внимание на следващия президент в първите 100 дни от мандата му. Около 35% посочват миграцията, следвани от 11% за неравенството в доходите и по 10% за здравеопазването и данъците. Обаче Тръмп не се справя добре по въпроса кой кандидат е по-добър за справяне с политическия екстремизъм и заплахите за демокрация, като Харис води с 42% срещу 35%. Тя също така води по въпросите на абортите и здравната политика.
Предизборната надпревара между Харис и Тръмп остава изключително оспорвана. Националните анкети, включително проучванията на Reuters/Ipsos, предоставят важни сигнали за нагласите на избирателите, но резултатите от изборната колегия в отделните щати определят победителя, като седем ключови щата вероятно ще бъдат решаващи.
Харис влезе в надпреварата през юли, след като Байдън прекрати усилията си за преизбиране след слабо представяне на дебат срещу Тръмп през юни. В този момент Тръмп се смяташе за фаворит, отчасти заради възприеманата му сила по икономически въпроси след няколко години на висока инфлация под управлението на Байдън, която в последните месеци е намаляла.
Предвид близкото състезание, усилията на кандидатите да осигурят, че техните поддръжници действително ще гласуват, вероятно ще бъдат ключови за определяне на победителя. Само две трети от американските граждани гласуваха на изборите през ноември 2020 г., които бяха с най-висока избирателна активност за повече от век, според оценки на Бюрото за преброяване на населението на САЩ и Центъра за изследване на Pew.
Около една трета от регистрираните избиратели са демократи, една трета републиканци, а останалата част са независими или поддръжници на трети партии, според оценка на Pew Research. Последното проучване на Reuters/Ipsos е проведено онлайн сред 4,129 възрастни американци, включително 3,481 регистрирани избиратели. Около 3,307 от респондентите се считат за най-вероятните гласоподаватели на изборния ден. Сред тези вероятни гласоподаватели, Харис е с предимство от 3 процентни пункта пред Тръмп – 48% срещу 45%.
Моля, подкрепете ни.