Карагьозов, БАН: Ситуацията в Газа не е мир, а примирие
По негови думи няма гаранция, че сценарият за нови военни конфликти няма да се повтори след няколко години.
„Скептичен съм дали всички фази ще бъдат изпълнени. Все още има активна военна кампания в Южен Ливан. Преди всичко това не е примирие, не е краен документ, който осигурява траен мир в региона, а е спиране на огъня. Ако съдим по реакциите и позициите на администрацията на Бенямин Нетаняху, в никакъв случай Израел не смята, че военните действия трябва да бъдат спрени”, обясни журналистът и анализатор към Атлантическия съвет на САЩ Руслан Трад.
Според него основното нещо, което различава Израел от палестинските фракции, е липсата на палестинска държавност. „Според мен ще има нарушения дори в първата фаза на размяна на заложници”, добави Трад.
„Няма създадена палестинска държава. Не е приключен въпросът със завръщането или обезщетяването на палестинските бежанци, които са прогонени преди десетилетия”, добави Карагьозов.
Той посочи, че САЩ са изпратили 18 млрд. долара военна помощ на Израел. „Споразумението беше готово още през май миналата година. Всичката смърт и разрушения са резултат от нежеланието да се подпише примирие от страна на израелското правителство”, заяви още Карагьозов.
„Много бързо беше постигнато споразумение, но е важно кой ще администрира Газа като територия. Както Израел унищожи голяма част от структурите на „Хамас”, така и предизвиква създаването на зона, която ще изисква много големи усилия, за да бъде администрирана”, добави Трад.
Според Карагьозов трябва да се постави въпросът защо арабските, европейските и други страни трябва да плащат за възстановяване на инфраструктурата в региона. „Надявам се Доналд Тръмп, който ще има глобални приоритети, да бъде по-склонен към решаването на въпросите в Близкия изток или поне да няма открита фаза на военните конфликти”, каза още той.
Моля, подкрепете ни.