Каракачанов: Недопустимо е да се работи по анонимни сигнали
Като втори недостатък на законопроекта, лидерът на ВМРО посочи назначаването на началника на антикорупционното бюро от правителството. „Изпълнителната власт да назначава човека, който контролира висшата администрация, е нелепо”, заяви Каракачанов и даде пример с комисията „Златанов” от времето на първия управленски мандат на ГЕРБ. По думите му по-добрият вариант е назначението да става с гласуване в парламента след обществено обсъждане на кандидатурите.
Критиките на ПФ съвпадат в значителна степен с другия партньор в управлението, който „торпилира” текстовете – АБВ.
Каракачанов подчерта, че е имало достатъчно време да бъде коригиран проектозаконът, но това не е било направено. По думите му това е нямало да стане и между двете четения. „На този влак „Между първо и второ четене” сме се возили”, заяви той и припомни Закона за НСО, който е минал през пленарна зала въпреки недостатъците си. На въпрос дали ще се стигне до преформатиране на управлението, Каракачанов отговори, че „постоянно има теми, по които има разминавания”.
„Към момента има 3 структури извън съдебната система, които се борят с корупцията – ефектът е нула”, подчерта съпредседателят на ПФ. По думите му е ясно откъде изтичат парите – от бюджетните средства, обществените поръчки, еврофондовете и митниците. „Ако искаме да се борим с корупцията, трябва да се върнем на администрацията, която е раздута и партизирана”, посочи Красимир Каракачанов.
Той припомни, че от години събира подкрепа за промени в НК, с които длъжностно лице, осъдено за престъпление, да получава двойна присъда и да му бъде забранено да работи на държавна работа.
Моля, подкрепете ни.