Д-р Кателиева: Чакат ни две тежки седмици, в които спешната помощ ще се задъхва, дори при трети локдаун
„Здравната каса трябва да преосмисли политиката си и да намери начин чрез клинична пътека да могат да се хоспитализират бързо и пациентите с двустранна бронхопневмония, които са със симптомите на COVID- 19, но са с отрицателен PCR тест, както и отрицателен антигенен тест, защото сега те не могат да се хоспитализират в болница в COVID отделенията, а такива случаи има десетки“, обясни тя.
„Ние не можем с часове да хоспитализираме тези пациенти, същият проблем е и при личните лекари, които също не могат да лекуват тези пациенти, които им ги връщат в къщи, а те не могат да се лекуват при домашни условия, защото се нуждаят от венозни антибиотици, те имат дихателна недостатъчност“ , каза още д-р Кателиева.
Тя изтъкна, че в момента има проблем и с приема в интензивните отделения, които са препълнени.
„Там има и пациенти с други заболявания, но лавинообразно растящият брой болни поставя пред проблем интензивните отделения, а тези отделения не могат да се увеличат лесно“.
Д-р Кателиева съобщи още, че пристигат често и пациенти, ваксинирани с "АстраЗенека", които са с тежки паник атаки:
"Те пристигат с паник атаки, а те не са болни, но се страхуват. В повечето случаи ваксината не е причина за разболяване, за загиване, ваксината в цял свят спасява човешки животи. Така че, хората трябва да се ваксинират, но да са тествани преди това, че са здрави", посочи още спешният медик.
Моля, подкрепете ни.