Реклама / Ads
3| 2561 |21.07.2025 НОВИНИ

Китай строи в Тибет най-големия язовир за ВЕЦ в света

.
река Ярлунг Зангбо
Суперязовирът е разположен по долното течение на река Ярлунг Зангбо в Тибет. Индия и Бангладеш изразиха загриженост относно въздействието на язовира.
 

Китайският премиер Ли Цян обяви, че е започнало строителството на най-големия водноелектрически язовир в света, разположен на източния край на Тибетското плато и струващ около 170 милиарда долара, съобщи официалната информационна агенция Синхуа.

 

Суперязовирът е най-амбициозният водноелектрически проект на Китай след язовир „Трите клисури“ на река Яндзъ, като се очаква да заработи до десетина години.

 

Съставен от пет каскадни водноелектрически централи, язовирът ще бъде разположен в долното течение на река Ярлунг Зангбо. В един участък на реката, водата пада от 2000 метра височина, което представлява огромен водноелектрически потенциал.

 

Индия и Бангладеш вече изразиха загриженост относно евентуалното въздействие на язовира върху милиони хора, живеещи по течението на реката. Неправителствени организации предупредиха за риск за околната среда, която в този участък е сред най-богатите и разнообразни в платото.

 

Пекин заяви, че язовирът, с капацитет да произвежда 300 милиарда киловатчаса електроенергия годишно, ще помогне за задоволяване на търсенето на електроенергия в Тибет и останалата част на Китай, без да оказва сериозно влияние върху водоснабдяването по течението или върху околната среда.

 

Китайският премиер определи язовира като „проект на века“ и заяви, че „трябва да се постави специален акцент върху опазването на околната среда, за да се предотвратят щетите върху нея “, се казва в доклада на Синхуа от събота.

 

Китай не е дал оценка за броя на работните места, които проектът вероятно ще създаде. Язовирът „Трите клисури“, чието завършване отне почти две десетилетия, е създал близо милион работни места, съобщават държавните медии, въпреки че още толкова хора са били разселени заради мащабния проект.

 

Неправителствени организации, включително Международната кампания за Тибет, твърдят, че язовирът ще нанесе необратими щети на Тибетското плато и че милиони хора по течението ще се сблъскат със сериозни проблеми в препитанието си.

 

Ярлунг Зангбо се превръща в река Брахмапутра, след като напуска Тибет и тече на юг към индийските щати Аруначал Прадеш и Асам и накрая в Бангладеш.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2189 |21.07.2025 Крайнодясната партия „Сансейто“ е сред лидерите на изборите в Япония . 0| 2177 |21.07.2025 Жега в понеделник . 10| 2972 |20.07.2025 „Държи се като луд“: Тръмп е разтревожен от ударите на Нетаняху в Сирия . 15| 4282 |20.07.2025 Писателят Борис Акунин: Западът помогна на Путин да сплоти обществото

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads