Реклама / Ads
0| 2407 |30.10.2024 НОВИНИ

С ключово споразумение две министерства борят кризата в сценичния сектор

.
Източник: МК
Днес бе подписано споразумение, което цели да реши остър недостиг на специалисти в сценичното изкуство в България. Министърът на културата Найден Тодоров и министърът на образованието проф. Галин Цоков, заедно с представители на университети и артистични съюзи, обявиха инициативата, която ще подобри качеството на театралните продукции и ще създаде нови специалности, важни за развитието на българската култура.
 

Днес беше подписано споразумение за квалификация на професии в сферата на сценичното изкуство и културата. Подписите под документа поставиха министърът на културата Найден Тодоров, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас проф. д-р Христо Бозов и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.

 

Министър Тодоров подчерта, че в България се наблюдава значителен недостиг на кадри в културния сектор, който се дължи на ниските заплати и намалено обществено внимание към сценичните изкуства. Той изтъкна важността на техническия персонал в театрите, който е основополагающ за качественото представление.

 

Министър Цоков определи споразумението като знаково, тъй като свързва университет, две министерства и Съюза на артистите, с цел да се развиват нови специалности и проекти в сектора на сценичните изкуства. Споразумението предвижда съвместни проекти, изследователски колективи и развитието на специалности като "Художествено осветление" и "Художествено озвучаване", което ще помогне за решаването на проблема с недостига на квалифицирани специалисти в сектора.

 

С подписването на споразумението се цели не само да се развият нови кадри, но и да се подобри качеството на продукцията и безопасността на условията на труд. Министър Тодоров акцентира, че важно е да се възпитават ценности и знания у младите хора чрез театъра и сценичните изкуства, което ще спомогне за устойчивото развитие на културната индустрия в България.

 

Споразумението предвижда изпълнение на съвместни проекти и събития, както и създаване на общи научноизследователски колективи за реализиране на разработки, публикации и образователни ресурси. С него се предвижда разкриването и развитието на специалностите в сектора "Сценични изкуства" - "Художествено осветление", "Художествено озвучаване", "Организатор сценична дейност", "Завеждащ постановъчна част" и др. Министрите изразиха надежда, че споразумението ще доведе до засилване на интереса на младите хора към сценичните изкуства и ще повиши качеството на българската култура.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2490 |30.10.2024 Аферата с театрите: Двама от Министерството на културата са отстранени . 0| 2389 |30.10.2024 Изчезналата Донка: Родителите ѝ подозират, че е отвлечена от много по-възрастен мъж . 6| 2389 |30.10.2024 ГЕРБ удариха по ПП-ДБ: Единствено ново е признанието им, че нямат равноотдалечен премиер . 14| 2399 |30.10.2024 Кирил Петков: За антиПеевска декларация всяка партия е партньор, за правителство – без „Възраждане“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads