Реклама / Ads
4| 2259 |16.01.2025 НОВИНИ

Кой е поканен? Световните крайнодесни популисти попълват списъка с гости за встъпването в длъжност на Тръмп

.
Списъкът с гостите на Доналд Тръмп за встъпването му в длъжност като президент на САЩ на 20 януари се очертава като глобален списък на десните популисти, пише Politico.
 

Инаугурациите обикновено са традиционни, с развети знамена, важен демократичен ритуал за домашната публика. Чуждестранните дипломати обикновено присъстват от учтивост, но държавните и правителствените ръководители обикновено не са включени.







Тръмп, разбира се, не е привърженик на традициите. Той е поканил много от чуждестранните лидери, с които е разговарял по телефона или които е посрещнал лично в резиденцията си „Мар-а-Лаго“ във Флорида, като например аржентинския президент Хавиер Милей и китайския президент Си Дзинпин.

Макар че европейското центристко течение е оставено на заден план - председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен видимо не е поканена - много място е предоставено на крайно десни и националистически политици. Там ще присъстват британският антиевропейски популист Найджъл Фараж, френският запалянко Ерик Земур, белгийският Том Ван Грикен и бившият полски премиер Матеуш Моравецки, който влезе в конфликт с Брюксел в дълъг спор за върховенството на закона.

 

Сред тях ще има и министри, дипломати и чуждестранни политици, които искат да се сближат със следващия президент на САЩ.

 

Нищо от това не е съвсем нормално, казва Едуард Франц, ръководител на катедрата по история и политически науки в Университета на Индианаполис, като отбелязва, че „церемонията и процедурата са наистина изцяло вътрешен въпрос“. Всъщност данните на Държавния департамент на САЩ не показват примери за чуждестранни лидери, които да са присъствали на церемонията (макар че експертите предупредиха, че данните може да са непълни).

 

Все пак има обща идеологическа нишка между поканените от него: Много от тях са от дясната или дори крайно дясната част на политическия спектър или са лидери, които Тръмп е хвалил преди. В този смисъл встъпването в длъжност разкрива много за политическата траектория на администрацията му - и за това кой може да има ухото на президента, след като той се установи в Белия дом.

Начело на списъка с гостите са лидери като италианския министър-председател Джорджия Мелони и Милей, популистът в стила на Тръмп, който спечели президентския пост в Аржентина през 2023 г. Последният - който е обявен за „титан на икономическите реформи“ в листовка за „Официалния латиноамерикански инаугурационен бал“ преди инаугурацията - потвърди присъствието си преди месец.

 

Мелони, която посети Мар-а-Лаго по-рано този месец и беше наречена от Тръмп „фантастична жена“, е получила покана и ще присъства на церемонията, ако графикът ѝ позволява, съобщиха от офиса ѝ. Поканени са също: унгарският министър-председател Виктор Орбан, почитател на руския президент Владимир Путин, който е известен като „лошото момче“ на европейската политика. Орбан няма да успее да дойде, съобщиха от офиса му за унгарските медии.







Но за лидерите, които не са толкова привърженици на Тръмп, сметката за участие в американската инаугурация не е толкова проста, като се има предвид добре известната нужда на Тръмп от публични прояви на уважение и акцентът му върху личните отношения.

 

Въпреки дясното си наследство Мелони работи добре с отиващата си администрация на президента Джо Байдън и с демократичните съюзници в НАТО и Г-7. Макар че тя може да предпочете да посети Вашингтон след хаоса на седмицата на встъпването в длъжност и да получи повече време на четири очи с президента, след като прахът се уталожи, заявеното ѝ желание да присъства сигнализира за ниво на уважение - и разбиране - към Тръмп, което може да бъде от полза за двустранните отношения.

 

„Би било странно един лидер да дойде, но те разглеждат искането като разумно, защото то е важно за Тръмп“, каза един от дипломатите на ЕС, на когото бе предоставена анонимност, за да говори откровено за изчисленията за Мелони и други. „Никой няма да се изсмее на това, а някои дори може да дойдат, защото всички имат нужда от неща от Тръмп“.

 

Тръмп покани китайския лидер Си на встъпването в длъжност миналия месец. Поканата е сигнал за „желанието на Тръмп да води открит диалог“ със Си, заяви миналия месец бъдещият прессекретар на Тръмп Каролин Ливит пред Fox News. Тя явно е заварила и китайските дипломати неподготвени - посолството на Пекин във Вашингтон все още не е потвърдило дали действително е получило официална покана за участие на Си и дали Си е отговорил.

 

Краткият срок за получаване на поканата - без да се споменава фактът, че китайските държавни глави никога не са присъствали на предишни президентски инагурации в САЩ - направи присъствието на Си малко вероятно, дори ако той искаше да присъства. Пекин налага военно планиране на чуждестранните пътувания на висшите китайски лидери, които обикновено отнемат месеци за финализиране. Но Си явно иска да покаже добра воля на Тръмп, като изпрати висш служител да присъства на събитието: Миналата седмица „Файненшъл таймс“ съобщи, че сред кандидатите са вицепрезидентът Хан Джън и външният министър Уан И.

 

Хан има до голяма степен символична роля в структурата на китайското ръководство, но присъствието на Уан вероятно ще доведе до разговори с външнополитическия екип на Тръмп, включително с кандидата за държавен секретар сенатор Марко Рубио и съветника по националната сигурност Майк Уолц. Резултатите от тези срещи - и дали те ще включват евентуално китайско предложение за ранно търговско споразумение, което да смекчи обещаните от Тръмп мита върху китайския внос - могат да определят тона на американско-китайските връзки в началото на мандата на администрацията.

 

Субрахманям Джайшанкар, външният министър на Индия, ще присъства, а японският външен министър Такеши Ивая също е потвърдил плановете си да присъства.

 

Преходният кабинет на Тръмп е отправил покани и към президента на Ел Салвадор Найиб Букеле (все още не е потвърдил) и президента на Еквадор Даниел Нобоа, който ще присъства на церемонията по време на кратко посещение във Вашингтон. Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро също е получил покана, но няма да може да присъства, тъй като паспортът му е отнет в хода на разследване.

 

Освен милиардерът от X Елон Мъск, основателят на Amazon Джеф Безос и шефът на Meta Марк Зукърбърг, на церемонията ще присъстват и технологични магнати от другия край на света. Френският милиардер и технологичен предприемач Ксавие Нил ще присъства заедно със съпругата си.







Кой кой е в Европа

 

От Обединеното кралство преходният екип на Тръмп е поканил не само британския посланик в САЩ Карън Пиърс, но и лидера на Реформаторската партия Фараж. Въпреки публичната разправия с близкия съюзник на Тръмп Мъск, заклетият брекзитър е потвърдил присъствието си.

 

От Франция антиимиграционният политик и автор на апокалиптичния бестселър „Френското самоубийство“ Земур е потвърдил присъствието си, както и неговата партньорка, европейският депутат Сара Кнафо. (Посланикът на Франция във Вашингтон Лоран Били също е поканен и ще присъства).

 

Съюзниците на Тръмп отвориха обятията си и за германската крайна десница, като изпратиха покана на кандидата за канцлер от партията „Алтернатива за Германия“ (AfD) Алис Вайдел, въпреки че от нейния офис съобщиха за POLITICO, че тя няма да може да присъства поради натоварената си предизборна кампания преди изборите в Германия на 23 февруари. Вместо нея ще отиде съпредседателят на партията Тино Хрупала, съобщиха от партията в четвъртък.

 

След ентусиазираната подкрепа на AfD от страна на Елон Мъск, присъствието на Хрупала е още един знак, че администрацията на Тръмп активно ще подкрепя крайната десница в Германия за сметка на следващото коалиционно правителство на страната, което според социологическите проучвания ще бъде оглавено от консерватори.

 

Германските консерватори изпращат Юрген Хардт, говорител по външната политика на Християндемократическия съюз. Посланикът на Берлин в САЩ Андреас Михаелис също ще присъства.

 

Сантяго Абаскал, лидер на испанската ултранационалистическа партия Vox, е поканен в качеството си на председател на крайнодясната партия „Европейски патриоти“, която включва членове от 11 държави от ЕС и има 86 членове на Европейския парламент. От Португалия Андре Вентура, ръководител на дясната популистка партия „Чега“, е поканен заедно с други европейски фигури от твърдата десница.

 

Във вторник полският Моравецки заяви пред POLITICO, че ще присъства на церемонията във Вашингтон.

 

Списъкът на непоканените е почти толкова показателен.







Фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, не е получила покана според нейния говорител. От друга страна, посланикът на ЕС във Вашингтон Йовита Нелиупшине все пак е получила покана и ще присъства на церемонията в Капитолия.


Не са поканени и: Марин льо Пен, трикратната кандидатка за президент на Франция и лидер на крайната десница, както и нейното протеже Жордан Бардела. Според официален представител на партията нито един от двамата не е получил покана.

 

Едно от възможните обяснения: Льо Пен и Бардела не са регистрирани като възторжени почитатели на новоизбрания президент.

 

В крайна сметка това е събитие за тези, които са играли играта.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 22| 3865 |16.01.2025 Митрофанова ли писа словото на „джобния Хитлер“ от „Възраждане“ пред НС? Нито една „копейка“ не иска в Русия . 0| 2383 |16.01.2025 Русия удари над мястото на срещата Стармър-Зеленски в Киев. Украйна и Великобритания подписват ново споразумение . 1| 2182 |16.01.2025 След анулирания вот заради руска намеса: Нови президентски избори в Румъния през май . 8| 2223 |16.01.2025 Людмила Петкова остава във властта, ще е заместник на Теменужка Петкова

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads