Реклама / Ads
5| 3221 |20.07.2025 НОВИНИ

Колко струва Земята? Може ли да се купи?

.
Планетата Земя
Колко струва Земята? Въпросът звучи като научнофантастична шега, но учените сериозно са се опитали да му отговорят. Разбира се, нашата планета не се продава – тя не е регистрирана на нито една фондова борса. Но ако си представим, че всичко може да бъде оценено: водата, въздухът, минералите, екосистемите и дори слънчевата светлина, която тя улавя, излиза една много любопитна сума. Защо е необходимо това? За да ни напомни: ние живеем върху най-ценния „актив“ в познатата ни вселена.
 

Ученият Грег Лафлин оценява стойността на Земята, като използва формула, създадена първоначално за изчисляване стойността на екзопланетите

 

Астрономът Грег Лафлин веднъж изведе формула за изчисляване на „стойността“ на екзопланетите – като се вземат предвид тяхната маса, температура и пригодност за живот. В интерес на истината той е подставил в нея параметрите на Земята… и е получил около 5 квадрилиона долара. Това е 100 пъти повече от годишния БВП на всички държави в света, взети заедно. Разбира се, подобна цена е чисто хипотетична, но звучи впечатляващо – както би трябвало да звучи домът за осем милиарда души.

 

Можем ли да се купи цялата Земя?

 

Но дори и да оставим настрана фантастичните числа, Земята буквално „работи“ за нас всяка година, и то безплатно. Учените наричат това „екосистемни услуги“: опрашването на растенията, почистването на водата и въздуха, защитата от наводнения, абсорбирането на въглеродния диоксид… Всичко това би струвало на човечеството стотици трилиони, ако изведнъж решим да заменим природата с технологии. Според различни оценки само през 2021 г. природните системи са ни спестили повече от 150 трилиона долара – почти един път и половина повече от целия световен БВП.

 

Дори Земята да имаше табелка с цената си, никой не би могъл да я купи

 

Истината е, че всички тези изчисления не са нищо повече от опит да се изрази безценното в парични стойности. Въздухът, който дишаме, или стабилният климат не могат да бъдат обявени за продажба. И дори да се опитаме да заменим горите, океаните и пчелите с нещо изкуствено, това пак не отчита онова, което природата ни дава в нематериален план: красота, вдъхновение, усещане за дом. И, разбира се, никой не може да притежава Земята – международното право ясно забранява „приватизацията“ на планетата.

 

Въпреки това подобни оценки имат смисъл – не като пазарна цена, а като напомняне. Живеем на планета, която спасява живота ни, храни ни, лекува ни и ни вдъхновява всеки ден. И трябва да се отнасяме към нея не като към „ресурс“, а като към единственото място, без което не бихме могли да съществуваме, пише Kaldata.

 

Така че да, технически Земята може и да струва 5 квадрилиона, разбира се, долара. Но в действителност тя е безценна. Защото никой няма да ни продаде втора планета като тази, а и няма за какво да бъде заменена.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 9113 |20.07.2025 НОИ с последни данни за пенсионерите, пенсиите и осигурителния доход . 0| 2160 |20.07.2025 „Руските избори в Грузия - част от специална операция“: Протест в Тбилиси за бойкот на местните избори . 4| 2858 |20.07.2025 Най-старата песен в света е на 3400 години. Как звучи? . 3| 2974 |20.07.2025 Спретнаха класация на най-добрите острови за мечтано лято

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads