Реклама / Ads
3| 3401 |25.05.2024 НОВИНИ

Колко струват средно клиничните пътеки във всяка област?

.
Финансиране на болниците у нас се извършва чрез клинични пътеки – механизъм за плащане за услуга от страна на финансиращия орган (Националната здравноосигурителна каса) към лечебните заведения, който определя съвкупност от действия по диагностика и лечение на лица с определено заболяване или състояние. Пътеките съдържат строги изискванията за извършените медицински дейности и предоставените услуги – например минимален престой, диагнози на пациента, диагностични процедури, тестове и измервания, терапевтични процедури, документиране, изисквания за персонал и оборуд
 

ване и др. Тези изисквания на практика определят и разхода (цената) на пътеката.

 

Всички лечебни заведения за болнична помощ у нас, които са сключили договор с НЗОК, получават плащания от Касата на база на броя и вида на извършените клинични пътеки, умножени по договорената им в Националния рамков договор цена,информират от "Инвестор".

 

На регионално ниво се наблюдават интересни различия в разходите на лечебните заведения за една пътека. Между областта с най-нисък разход (Смолян) и тази с най-висок (София-град) разликата достига 70%. Области с нисък разход са София-област, Кюстендил и Враца, а с относително висок – Перник, Ямбол и Шумен. Средният разход на национално ниво през 2022 година достига 1502 лева.

 

На какво се дължат регионалните различия в средната стойност на една пътека по области в България? Причините са различни.

 

Разлики в заболеваемостта между областите. Този фактор има голямо значение, въпреки че е трудно да се оцени самостоятелно. Области с висока степен на замърсяване, шум и урбанизация, традиции свързани с хранене, тютюнопушене и други - например Пазарджик, Перник, София-град и др., имат по-високо равнище на заболеваемост от определени заболявания. Влияние върху заболеваемостта оказва и възрастта на населението, някои външни фактори (транспортни произшествия, ниво на самоубийства и др.). 

 

Разлики в нивото на медицинско обслужване и грижи, както и налични медицински ресурси, наличната и реално извършена профилактика на населението, достъп до лаборатории и изследвания и др. По отношение на тези различия само ще отбележим, че в България те са значими, независимо от широката болнична мрежа у нас (над 340 болници) и наличие на поне една многопрофилна болница във всяка административна област. Не всички болници обаче разполагат с кадри и оборудване, за да изпълняват най-сложните и скъпи клинични пътеки. Този фактор влияе върху разходите в по-малките и отдалечени области – например Габрово, Кюстендил, Враца. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3107 |25.05.2024 6 села погребани от огромно свлачище в Папуа Нова Гвинея, има жертви . 0| 13012 |25.05.2024 Очаква ни рекордно горещо лято . 2| 3187 |25.05.2024 Стилияна Николова пак ни накара да се гордеем, грабна златото в Будапеща . 14| 8117 |25.05.2024 "Дойче Веле": Разрешете на Киев да удря цели вътре в Русия!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads