Реклама / Ads
27| 4828 |12.09.2023 НОВИНИ

Конституционната реформа - оправдание за правителството, а не причина, смята проф. Даниел Вълчев

.
Идеята за конституционна реформа я има, за да съществува претекст за формиране на правителство, а не обратното, смята проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет към Софийския университет. По думите му предложенията за промени са оправдание, а не причина.
 

"Конституционни промени се направиха доста от 1991 година насам, даже твърде много по моя вкус. Акцентът трябваше да бъде върху съдебната система. Но сякаш се работи на парче, направи се само първа крачка. И втора крачка трябва да се направи. Ще ви обясня какво имам предвид. Преди години, когато бях министър на образованието, ме поканиха на първа копка на училище до Пловдив. Отивам, радваме се, ще има ново училище, поливам вода. Но гледам - кметът не се радва. Питам го защо не се радваш. А той ми отговаря - как да се радвам, като вие сте четвъртият министър , който прави първа копка. Горе-долу и с Конституцията е така”, коментира пред БНТ проф. Вълчев.

 

Деканът на Юридическия факултет коментира още и сблъсъкът между президента Румен Радев и управляващите. По-думите му това е “взаимно изгоден конфликт”. 

 

“Има враг, около който казваме - дайте да се обединим. От другата страна също има интерес. Когато има голяма коалиция в едно общество - първата и втората политическа сила, то има опозиция, но тя би трябвало да е по-малка и повече се радикализира. Формирането на такава коалиция обаче доведе до недоволство сред част от избирателите. Защото промяната не се случи. Последните 15 години Борисов управлява и това не се промени. Трябва да си сляп, за да не го виждаш", счита Вълчев.

 

Според него местните избори едва ли ще бъдат предварителна битка между президентски кандидати и кандидати на управляващата коалиция. Според него избирателите по-скоро ще покажат съотношението между основните играчи, включително и вътре в коалицията.

 

По повод трагедията с блъснатото 15-годишно момче на ул. "Гурко" в София проф. Вълчев коментира, че когато законодателният орган само увеличава наказателната репресия това не довежда до трайни резултати.

 

"Трябва да има текущ контрол, а не само промени в закона. Вървим в посоки, в които няма какво да произтече. Не разбирам от охрана на обществения ред, но кантората ми е на улица "Иван Вазов" и всеки ден по няколко пъти минавам покрай Софийския университет. Не съм видял патрулиращ полицай в центъра на София, освен като няма протест. А вие? Това не е нормално."

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 4506 |08.09.2023 Експерти: Управляващите слагат знак за равенство между реформа и съкращение . 0| 4676 |07.09.2023 Част от реформата в КПКОНПИ мина на първо четене в правна комисия. Какво решиха депутатите? . 2| 6967 |29.08.2023 ”Политико”: Отстраняването на главния прокурор повдига въпроси за съдебната реформа в България . 4| 2792 |14.08.2023 Гвоздейков: Със 70 години закъснява реформата в БДЖ, смених ръководството заради безхаберие

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads