Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 2623 | НОВИНИ

Контраатака: Хакери удариха технологичните компании от руския отбранителен сектор

Контраатака: Хакери удариха технологичните компании от руския отбранителен сектор
Източник: БГНЕС
Кампания за кибершпионаж е ударила редица руски технологични компании от отбранителния сектор през последните седмици. Според Reuters при нея са използвани документи-примамки, създадени с помощта на изкуствен интелект.
 

Компанията за киберсигурност Intezer разкрива, че атаките са били насочени към компании, свързани с противовъздушната отбрана, чувствителна електроника и други ключови военни технологии.

 

Според експертите кампанията вероятно е дело на хакерската група Paper Werewolf, известна още като GOFFEE, която е активна от 2022 г. и се смята за проукраинска. Дейността ѝ е фокусирана почти изцяло върху руски цели, като настоящата операция дава рядка възможност за по-задълбочен поглед върху атаки срещу руски организации, които обикновено остават слабо видими за външни наблюдатели.

 

Случаят е интересен и защото обикновено ролите са обърнати. Западните правителства постоянно обвиняват Кремъл, че работи с хакерски групи, за да провежда хибридни атаки срещу критична инфраструктура в ЕС и САЩ.

 

Хакерите са използвали генерирани от изкуствен интелект документи, маскирани като официална кореспонденция. Сред тях са фалшиви покани за концерти за високопоставени офицери, както и документи, представяни като писма от руското

Министерство на промишлеността и търговията, с искания за ценови обосновки по държавни регулации.

 

Според анализаторите кампанията се вписва в по-широкия контекст на войната в Украйна, в който Киев и неговите съюзници се стремят да отслабят руската военна индустрия, включително чрез кибератаки и удари по веригите за доставки.

 

Експерти отбелязват, че интересът към големи контрагенти в отбраната може да осигури ценна информация за руските производствени процеси, системите за ПВО и цялостната отбранителна инфраструктура.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Украйна и Турция засилват сътрудничеството си в сферата на сигурността 2| 1168 | Украйна и Турция засилват сътрудничеството си в сферата на сигурността Над 15 000 заловени зад волана след употреба на наркотици или алкохол през 2025 1| 1261 | Над 15 000 заловени зад волана след употреба на наркотици или алкохол през 2025 „Акт на любов и визия“: Защо италиански курорт купи на търг вила на Мусолини 0| 1305 | „Акт на любов и визия“: Защо италиански курорт купи на търг вила на Мусолини Заради открита подкрепа за Иран: САЩ арестуваха роднини на убития генерал Солеймани 1| 1096 | Заради открита подкрепа за Иран: САЩ арестуваха роднини на убития генерал Солеймани

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads