Косово подава кандидатурата си за членство в ЕС
Според Курти Европейският може да гарантира мира, сигурността и равенството между отделните членове. Затова той посочи, че мястото на Република Косово е в Общността, защото освен мира е важен и просперитетът.
Преди евентуалното членство Косово, страната трябва да постигне споразумение със Сърбия за нормализиране на отношенията. ЕС вече работи по сделка, на която се надява и двете страни да се съгласят в рамките на година.
Сръбски протестиращи в Северно Косово блокираха главни пътища през последните дни. Имаше престрелки с косовската полиция след арестуването на бивш сръбски полицай на фона на нарастващото напрежение между властите и сръбското малцинство.
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви своята независимост от Сърбия през 2008г. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.
Косово е призната за независима държава от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия, Китай и пет страни членки на ЕС. Това са: Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания.
Има нежелание за разширяване на съюза сред 27-те страни членки на ЕС, но нахлуването на Русия в Украйна допринесе за влагане на усилия за подобряване на отношенията с шестте страни от Западните Балкани. Това са: Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Република Северна Македония и Сърбия. Косово е единствената страна в региона, която досега не е кандидатствала за членство в Общността.
Моля, подкрепете ни.