До края на 2024г. България трябва да има 6 медицински хеликоптера
До 15-ти ноември е в ход процедурата по подаване на оферти за изграждането на този вид спешна помощ в страната ни. МВР, системата на 112 и транспортното министерство също участват в проекта.
По регламент ще се осигури хеликоптер под наем, за да се приключи процеса по сертифициране и получаване на свидетелство за авиационен оператор за дейности от спешна медицинска помощ по въздух, посочи пред БНР Георги Гвоздейков, който е директор на държавното дружество „Хелимед Сървисис“, ръководещо проекта за медицинска помощ по въздуха.
Според Гвоздейков е необходимо първият хеликоптер да има регистрация в България, като екипът му ще се обучава около 20 дни за работа с конкретното въздухоплавателно средство. Очаква се да се След това ще се провеждат и тренировъчни мисии.
Дружеството работи с болници, които имат площадки за кацане, като тези, които нямат са заявили желание да бъдат изградени.
Министерството на здравеопазването е основният бенефициент по Плана за възстановяване и устойчивост. То ще осигури покупката на 6-те хеликоптера и изграждането на 6 оперативни бази на територията на България.
Към този момент има само една подадена оферта,но това е позволено от закона. Очаква се да се вземат спешни мерки за обособяване на терените за 6-те оперативни бази и за проектирането им.
Според Гвоздейков в България трябва да бъде създадена асоциация, която да даде пример за събиране дарения и за осъществяваме подобни каузи, тъй като в Европа тези дейности функционират по подобен начин, тъй като са в ползва на обществото.
В бъдеще е възможно да се разчита на безпилотни дронове, които да траспортират по-бързо: органи, кръв, инструменти и медикаменти, отколкото обикновените линейки. обясни той.
Моля, подкрепете ни.