Магистрат на Кой по делото КТБ пое Следствието и влезе в конфликт на интереси
До новото назначение се стигна след като доскорошният ръководител Петьо Петров, подаде оставка и поиска да напусне системата. В края на януари Върховният касационен съд (ВКС) приключи ключовото дело за подкуп срещу бившия военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов. Те бяха оправдани, а съдът записа, че поведението на Петров, основен свидетел на прокуратурата, е било емблематичен пример за провокация към подкуп.
В деня на излизане на решението, Петров подаде оставка и излезе в отпуск.
ВСС така и не го освбоди като следовател. За предложението, направено от главния прокурор Сотир Цацаров, гласуваха едва 12 души при необходими минимум 13 гласа. Основният аргумент - да остане възможността на Петров да може да бъде потърсена дисциплинарна отговорност.
От атестацията на Иван Иванов, качена на сайта на Висшия съдебен съвет, става ясно, че той има оценка за работата си "много добра" с 94 точки от общо 100. Мнението на комисията е било, че оценката му трябва да бъде намалена, защото заради непълна съпоставимост между актовете на следователя и актовете на прокурора. Атестацията му е била направена в края на 2014 година, а Иванов не е имал възражения. Той има девет години стаж, през всичките е работил в Столичното следствие. Иванов е бил награждаван от главния прокурор Сотир Цацаров.
Следователят Иванов се прочу и с интервюто, което даде заедно с прокурор Иван Гешев в столичен вестник. Досега двама магистрати не бяха се изявявали по подобен начин. В следователските среди Иванов е известен като човек, който може да изпълни всяка поръчка. Вчера те се шегували, че назначението му означавало рИформЪ и нищо повече. Според тях с началничеството на Иванов моделът #Кой в следствието се утвърждавал окончателно до пълното му обезличаване като институция.
Моля, подкрепете ни.