2|
5232
|15.10.2009
НОВИНИ
Македонците в еуфория, почвали преговори с ЕС
Трябва обаче съгласие на всички страни–членки на ЕС, вкл. непосредствените съседи Гърция и България.
Обявеното вчера становище на Евросъюза, че Република Македония по принцип може да започне преговори за присъединяване, е топ-тема на политиците и медиите в Скопие. Въпреки, че не посочва нито дата, нито срок, в който това може да стане, Годишният доклад за напредъка на бившата югославска република за първи път съдържа позитивна оценка за нейния напредък, откакто през 2005-та година Македония получи статут на кандидат за членство в Европейския съюз.
Несъмнено, това е успех за Република Македония, която 4 години след като получи кандидатски статут, най-сетне успява да отговори на поставените пред нея основни политически критерии за начало на преговори за присъединяване. Но и тази година Докладът съдържа остри критики за състоянието на съдебната система, административните реформи, полицейското насилие, независимостта на медиите.
Сред политическите критерии формално не е включено решаването на спора с Гърция за името на държавата и “добросъседските отношения” не са посочени експлицитно, но по същността си те остават ключов проблем за Скопие. Конкретна дата за начало на преговори евентуално може да определи Европейският съвет през декември, а както е известно, той взема решенията си с консенсус.Това означава съгласие на всички страни –членки на Европейския съюз, включително непосредствените съседи Гърция и България. Въпреки очакваната еуфория тук, в Брюксел еврокомисарят Оли Рен бе много ясен: ”Вярвам,че правителството в Скопие ще схване това /препоръката за възможно начало на преговорите/ като насърчение и силен подтик най-после да разреши въпроса за името, който продължава вече 18 години”.
Мартин Минков, кор. на БНР, Скопие
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads