Реклама / Ads
1| 2141 |04.02.2025 НОВИНИ

Макроикономистът проф. Димитър Иванов: Имаме ли основания и аргументи за конвергентен доклад

.
Димитър Иванов
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме ли основания и аргументи за доклад. Винаги съм казвал, че присъединяването към еврозоната е политически процес. Но е двупосочен, реципрочен процес. Това предупреди макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР.
 

"Ако правителството иска от ЕК нов конвергентен доклад, към този месец ние не сме готови за това, защото има 4 основни документа, които трябва да бъдат представени на ЕК. И това са нов Закон за бюджета – нямаме, ще има най-рано в края на февруари. Второ - да представим актуализирана средносрочна фискална прогноза, трето – данните за бюджетния дефицит да са не на касова основа, а на начислена. А проблемът ни е, че счетоводството и стандартите на отчитане са остарели. Фиксирали сме се върху касов дефицит, а защо МФ не минава към планиране на начислена основа", попита макроикономистът.


Според него приемането ни в еврозоната не е въпрос "да попълним 5 квадратчета, критерии, и да кажем, че ги изпълняваме":

"Оценката ще бъде направена след анализ на една комплексна икономическа, финансова и социална картина на България, на устойчивостта. ЕК няма да ни оцени. И се учудвам на БНБ - да заяви "България изпълнява последния критерий за еврозоната". А в по-дългосрочен период - моето обективно мнение е и призовавам за реализъм и честност към българските граждани, че ще ни оценят по-цялостната финансова ситуация".

 

Проф. Иванов допълни, че изготвянето на бюджета за 2025 г. не е достатъчно, а това трябва да върви ръка за ръка с актуализирана програма за стабилизиране на публичните финанси до 2028 г.

 

"Ако това го няма, догодина пак ще дискутираме колко е дупката в бюджета", предупреди той.


Проф. Димитър Иванов анализира и данните на Евростат за България и еврозоната: "Най-голямо увеличение на брутния държавен дълг спрямо БВП има България. Скоростта на нарастване на дълга е най-голяма в сравнение с всички страни в ЕС. Това означава, че нашият икономически растеж, неговият темп, се дължи на вземани дългове, а не на вътрешни, генериращи сили на икономиката. Имаме растеж, помпан от кредити, повишени социални плащания и увеличени цени", посочи икономистът.

 

Относно политиката на Тръмп за налагане на мита и отсрочването им с 30 дни, проф. Иванов каза, че ЕС трябва да е внимателен.

 

"Идва в период на повишена политическа несигурност, Германия е на избори на 23 февруари. В зависимост от това ще са и търговските отношения между САЩ и ЕС и може допълнително да намали растежа на еврозоната с 0,3%, според анализатори", смята проф. Иванов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 2142 |04.02.2025 Бившият служебен министър Петкова - освободена от Желязков като зам.-министър . 2| 1901 |04.02.2025 Прокуратурата отново иска имунитетите на депутати от ДПС на Доган . 1| 1788 |04.02.2025 Експерт: Вейповете се толерират - могат да се пушат навсякъде . 2| 4599 |04.02.2025 Енергийният министър заплаши ЕРП-тата с петкратно увеличение на санкциите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads